Europa Świat Wiadomości

Watykan podziękował… chińskim komunistom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl Stolica Apostolska podziękowała za przekazany przez Pekin sprzęt do walki z COVID-19. Natomiast podarunek w postaci 280 tys. maseczek medycznych z Tajwanu – w przeciwieństwie do komunistycznego reżimu – do dzisiaj nie doczekał się komentarza.

W oświadczeniu z 9 kwietnia rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni podziękował chińskim organizacjom; Stowarzyszeniu Czerwonego Krzyża oraz Fundacji Hebei Jinde za dostawę środków medycznych do Apteki Watykańskiej. Pomoc potrzebną w zwalczaniu COVID-19 określił jako „wyraz solidarności narodu chińskiego i wspólnot katolickich wobec osób zaangażowanych zarówno w zapobieganie trwającej pandemii, jak i ulgę tym, którzy zostali przez nią dotknięci”.

„Stolica Apostolska docenia hojny gest i wyraża wdzięczność biskupom, katolickim instytucjom i wszystkim pozostałym chińskim obywatelom za tę humanitarną inicjatywę” – podkreślił. Zapewnił też o wdzięczności i pamięci w papieskich modlitwach.

Pomocy Stolicy Apostolskiej udzielił również Tajwan, który jako jeden z nielicznych krajów skutecznie powstrzymał u siebie pandemię koronawirusa. 14 kwietnia ambasada Tajwanu przy Stolicy Apostolskiej wydała oświadczenie, w którym poinformowała o przekazaniu dodatkowych 280 tys. masek medycznych dla Watykanu, włoskich biskupów, szpitali i różnych instytucji religijnych w tym kraju.

„Jest to znak bliskości z papieżem Franciszkiem i narodem włoskim, ale także pomoc włoskiemu kościołowi, który jest bardzo zaangażowany w towarzyszenie chorym i najbardziej potrzebującym, cierpiącym na koronawirusa”- powiedział tajwański ambasador przy Stolicy Apostolskiej Matthew Lee. Maseczki trafiły również do Apteki Watykańskiej, trzech rzymskich szpitali oraz instytucji religijnych prowadzących swoją działalność w północnych Włoszech.

Tajwan poradził sobie z opanowaniem obecnej pandemii dzięki doświadczeniu z 2003 r., podczas pierwszej epidemii koronawirusa typu SARS. Zdaniem Lee, zatrzymanie rozprzestrzeniania choroby COVID-19 stało się możliwe dzięki „szybkiej reakcji rządu, robieniu możliwie jak największej liczby testów oraz obowiązkowym noszeniu maseczek”. Rząd w Tajpeju nie dał też wiary informacjom komunistów i WHO ze stycznia 2020 r. o nieprzechodzeniu wirusa pomiędzy ludźmi. Dzięki temu, terytorium leżące jedynie kilkaset kilometrów od chińskich brzegów odnotowało dotychczas jedynie 422 przypadki zakażenia i sześć ofiar śmiertelnych.

Watykan do dzisiaj nie wystosował oficjalnych podziękowań w stronę rządu w Tajpeju, mimo tego, że pozostaje jedynym europejskim krajem posiadającym kontakt dyplomatyczny z wyspą. Jak pisze Elise Ann Allen z portalu Crux Now „Od dawna wiadomo, że Watykan za pontyfikatu papieża Franciszka desperacko pragnie połączenia formalnych więzi dyplomatycznych z Chinami, a jego tajne porozumienie z Chinami w sprawie mianowania biskupów z roku 2018 było przez wielu interpretowane jako krok w tym kierunku”.

„Biorąc pod uwagę trwające w ostatnich latach zaloty Watykanu z Chinami kontynentalnymi, Tajwan – prosząc o publiczne uznanie – prawdopodobnie nie wstrząśnie tą łodzią, ale cisza Watykanu w kontekście przesłanej pomocy nie pozostanie bez echa” – zauważa. Dodaje, że milczenie w politycznych kwestiach o znaczeniu strategicznym przemawia bardziej niż najdonioślejsze słowa.

Co się dzieje?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!