Polska Wiadomości

Borys Budka chce przesunięcia wyborów prezydenckich o rok

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka wystąpił w poniedziałek z propozycją odłożenia wyborów prezydenckich o rok. Jego zdaniem jest to rozwiązanie kompromisowe.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Budka zaproponował na konferencji prasowej przeprowadzenie „bezpiecznych wyborów” 16 maja 2021 roku. Miałyby one odbyć się w mieszany sposób – drogą „tradycyjnego” głosowania a także korespondencyjnie. Jego zdaniem dzięki przesunięciu terminu wyborów PKW otrzymałaby czas na przygotowanie się do głosowania korespondencyjnego.

Według portalu Onet Borys Budka nie wyklucza też głosowania internetowego, o ile będzie ono bezpieczne i możliwe do przygotowania w ciągu roku.

W opinii szefa PO takie wybory byłyby zgodne z konstytucją, bezpieczne dla zdrowia i życia obywateli, a także umożliwiłyby obniżenie temperatury sporu politycznego. Budka nazwał swoją propozycję kompromisem. „To rozwiązanie ma jednak swoje granice i chcę z tego miejsca podkreślić, że tą granicą jest polska konstytucja. Nie pozwolimy, by bieżący interes tej czy innej partii spowodował zmiany ustawy zasadniczej” – powiedział Budka.

Elementem propozycji szefa PO jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej i utrzymywanie go przez rok. Dzięki temu odłożenie wyborów nie będzie wymagało zmiany konstytucji.

Budka chce również wprowadzenia zasady, że gdy stan epidemii trwa powyżej 30 dni, rząd automatycznie ogłasza stan klęski żywiołowej. Oprócz tego lider PO zaproponował, by Skarb Państwa wypłacał odszkodowania z tytułu stanu nadzwyczajnego jedynie tym firmom, które płacą podatki w Polsce. Jego zdaniem „to wytrąci rządzącym ostatni – co prawda nieprawdziwy – argument, który dotyczy stanu klęski żywiołowej, ale to również pozwoli ograniczyć te niepokoje w opinii publicznej”.

Jak przypomina portal kresy.pl wcześniej z propozycją wydłużenia kadencji prezydenckiej Andrzeja Dudy o 2 lata, bez możliwości jego reelekcji, wystąpił Jarosław Gowin. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało poparcie takiego projektu.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!