Wiadomości

Waszczykowski potwierdza: Biełsat do likwidacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziesięć dni temu po raz pierwszy pisaliśmy na naszym portalu, iż pojawiły się sygnały, że władze białoruskie gotowe są dopuścić do swojej sieci TVP Polonia, a wręcz życzyłyby sobie tego – jako swoistą przeciwwagę dla kanałów rosyjskich. Równocześnie oczekują jednak wycofania się Polski ze wspierania Telewizji Biełsat.

 

Zauważyliśmy przy okazji, że Telewizja Biełsat nie cieszy się zbyt dużą oglądalności na Białorusi, bowiem nadaje ona swoje programy jedynie poprzez satelitę telewizyjnego i nie jest ona dostępna w żadnej sieci kablowej, ani na platformie telewizji cyfrowej na Białorusi, podczas gdy to głównie za ich pośrednictwem obywatele Białorusi korzystają z telewizji. Ale to wokół Telewizji Biełsat skupiają się środowiska opozycyjne wobec Łukaszenki. Dodajmy przy tym, że część tych środowisk ma oblicze wyraźnie antypolskie, nie kryjąc swych fascynacji do banderyzmu.

 

– Powstała koncepcja reformy TVP Polonia i oddziaływania poprzez telewizję za granicę. – powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. – Dotychczasowe funkcjonowanie tej stacji budzi poważne wątpliwości. Nie jest to kanał tak atrakcyjny jak być powinien. W rozmowach z prezesem Jackiem Kurskim zastanawialiśmy się nad reformą, stworzeniem stacji, która łączyłaby i rozrywkę, i publicystykę, która byłaby nowoczesną stacją dla Polaków, dla mówiących po polsku i tych, którzy chcą się naszego języka uczyć. Powstała koncepcja scalenia redakcji zagranicznych w nową TVP Polonia. Chcemy by ta telewizja była odbierana również na Białorusi. Oczekują tego Polacy mieszkający w tym kraju. Jest również gotowość strony białoruskiej, by umieścić TVP Polonia w systemy białoruskie, by mogła być odbierana w całym kraju. Uznaliśmy, że należy stworzyć jedną polską telewizję dla zagranicy, w ramach której istnieć będą różne redakcje pracujące również w obcych językach.

 

Wygląda na to, że negocjacje z władzami białoruskimi są już daleko posunięte, bowiem już w styczniu powinny nastąpić ostateczne rozstrzygnięcia w tej kwestii.

 

– Jeżeli dostaniemy potwierdzenie od strony białoruskiej, że będą nadawać TVP Polonia na znacznym obszarze kraju, to jest to bardzo kusząca propozycja – mówił minister Waszczykowski.

 

W tym kontekście warto przypomnieć nasz artykuł z 11 grudnia br.:

 

https://www.magnapolonia.org/ciekawe-rzeczy-dzieja-sie-na-bialorusi/

 

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!