Wiadomości

Waszczykowski nie pojedzie do Paryża na szczyt klimatyczny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef MSZ Witold Waszczykowski nie weźmie udziału we wtorkowym szczycie klimatycznym w Paryżu – poinformowało biuro prasowe resortu dyplomacji. Minister miał zastąpić – w związku ze zmianami w rządzie – Beatę Szydło, która pierwotnie miała reprezentować Polskę w Paryżu.

W czwartek Komitet polityczny PiS przyjął rezygnację Szydło z funkcji szefowej rządu i wysunął na to stanowisko kandydaturę dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. W piątek prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Szydło i desygnował Morawieckiego na premiera. Dziś o godz. 17 planowane jest powołanie jego rządu przez prezydenta; we wtorek nowy premier ma wygłosić expose w Sejmie i uzyskać od posłów wotum zaufania.

Podczas wtorkowego szczytu zapaść mają decyzje w sprawie finansowania projektów w zakresie ochrony klimatu. Jego zwołanie zapowiedział na początku lipca, podczas szczytu G20 w Hamburgu, prezydent Francji Emmanuel Macron.

W czerwcu wycofanie Stanów Zjednoczonych z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku ogłosił prezydent USA Donald Trump. Ocenił, że koszty tego porozumienia ponosili dotąd amerykańscy podatnicy i firmy w USA.

Porozumienie paryskie podpisane zostało 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji. Celem umowy jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury w świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza względem poziomu z czasów przedprzemysłowych.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!