Europa Świat Wiadomości

Żydowski premier Benjamin Natanjahu domaga się od europejskich państw uznania Jerozolimy za stolicę Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Benjamin Netanjahu oczekuje uznania Jerozolimy za stolicę Izraela przez większość unijnych krajów. Szef izraelskiego rządu mówił o tym w Brukseli, przed spotkaniem z ministrami spraw zagranicznych 28 państw.

Premier Izraela nawiązał do decyzji prezydenta USA z ubiegłego tygodnia o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu i powiedział, że było to uznaniem rzeczywistej sytuacji.

Przekonywał, że to przyczyni się do pokoju na Bliskim Wschodzie. – Jerozolima jest stolicą Izraela, nikt nie może zaprzeczyć, a uznanie rzeczywistości jest podstawą pokoju – mówił Benjamin Netanjahu.

Zaapelował też do Palestyńczyków o uznanie państwa Izraela i jego stolicy w Jerozolimie. – Wierzę, że choć nie mamy porozumienia w tej sprawie, to tak się stanie. Wierzę, że wszystkie kraje, albo większość europejskich państw przeniesie swoje ambasady do Jerozolimy, uzna ją za stolicę Izraela – powiedział szef izraelskiego rządu.

Tymczasem Wspólnota krytycznie oceniła decyzję amerykańskiego prezydenta w tej sprawie. W jej imieniu oświadczenie opublikowała w ubiegłym tygodniu szefowa unijnej dyplomacji.

Dziś Federica Mogherini zapewniała, że Unia zaangażuje się w międzynarodowe wysiłki, które doprowadzą do porozumienia w sprawie Jerozolimy. Ale powtórzyła, że według Unii, jedyne realistyczne rozwiązanie konfliktu to uznanie dwóch państw z Jerozolimą jako stolicą każdego z nich.

Szefowa unijnej dyplomacji powiedziała też, że wizyta Benjamina Netanjahu w Brukseli to pierwsza od 22 lat wizyta premiera Izraela w europejskich instytucjach. Rozmowy dotyczyły wzajemnej współpracy, również w walce z terroryzmem. Premier Netanjahu powiedział, że izraelski wywiad pomógł udaremnić wiele ataków przygotowywanych przez islamskich terrorystów, także w Europie.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!