Wiadomości

Warszawiacy wybrali w plebiscycie konserwatywną księgarnię. “Trzeba zmienić formułę”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Konserwatywna księgarnia Multibook wygrała plebiscyt na ulubioną księgarnię Warszawy. “Będziemy musieli zmienić formułę” – mówi urzędnik ratusza. Jego wypowiedź cytuje warszawska “Wyborcza”.

Chodzi o konkurs na ulubioną, niezależną księgarnię warszawiaków, który współorganizowało miasto stołeczne. Głosowanie rozpoczęło się 25 lipca i trwało do 4 września. Tego dnia na profilu konserwatywnej księgarni Multibook na Twitterze ukazała się informacja o wygranej.

“W dobrych zawodach uczestniczyliśmy, bieg ukończyliśmy i… zwyciężyliśmy! Wspólnie udało nam się wygrać w głosowaniu na ulubioną księgarnię Warszawy AD 2022. Dziękujemy naszym Klientom i Sympatykom – bez Państwa wsparcia sukces byłby niemożliwy! Nasz wynik to 35,85% głosów!” – poinformowano. Trzeba jednak było poczekać kilka dni na ostateczne wyniki. W piątek 9 września organizatorzy mieli już podsumowane wszystkie głosy, i potwierdzili, że zwycięzcą konkursu jest Multibook.

Pod koniec sierpnia “Wyborcza” podniosła ideologiczny alert, ponieważ wynik plebiscytu na tamten moment, był niewłaściwy. Na łamach „GW” ukazał się tekst wzywający do bojkotu Multibook. “Głosujmy, by nie dać wygrać księgarni antysemickiej i homofobicznej” – wezwał portal wyborcza.pl, określając Multibook jako miejsce “znane ze sprzedaży skandalicznych publikacji”.

“Apele nie pomogły” – ubolewa “GW”. “Multibook.pl zajął w głosowaniu pierwsze miejsce, z liczbą 4881 głosów. Antykwariat Grochowski, ubiegłoroczny zwycięzca plebiscytu, otrzymał 3449 głosów i zajął miejsce drugie. Przyznano także wyróżnienia: księgarni Tarabuk (2804 głosy), księgarni-galerii Nieznany Świat (2413 głosów) i księgarni Trzy Jeże (2282 głosy)” – podsumowuje.

Internetowy portal “Wyborczej” skontaktował się z jednym z urzędników, uczestniczących w nadzorowaniu konkursu. “Chcieliśmy, żeby w konkursie głosowali zwykli warszawiacy, nie profesjonalne jury, stąd formuła plebiscytu internetowego. Niestety, okazało się, że to nie był dobry pomysł” – tłumaczył “Stołecznej” nieoficjalnie pracownik ratusza. “Jeśli plebiscyt ma odbywać się nadal w przyszłych latach, będziemy musieli zmienić jego formułę” – dodał.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!