Wiadomości

Warszawa. Miasto przejmuje rosyjską szkołę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjskie nieruchomości wracają do Skarbu Państwa…

Stołeczny ratusz przeprowadza postępowanie egzekucyjne dot. budynku szkoły średniej przy ambasadzie Rosji w Warszawie – potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. Na miejscu są policjanci i ochroniarze obiektu, który był do tej pory nielegalnie zajmowany przez Rosjan.

W sobotę rano przed budynkiem przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie, gdzie mieści się rosyjska szkoła średnia, pojawili się policjanci. Okazuje się, że miasto rozpoczęło przejmowanie bezprawnie zajmowanego przez Rosjan budynku, co potwierdził nam rzecznik MSZ. Łukasz Jasina zaznaczył, że ratusz przeprowadza egzekucję budynku, a resort jest jedynie informowany o jej przebiegu.

Na początku marca 2022 roku resort spraw zagranicznych informował, że wystąpił do właściwych organów administracji publicznej, rekomendując wszczęcie postępowań egzekucyjnych w sprawie dwóch nieruchomości niewykorzystywanych na cele dyplomatyczno-konsularne i znajdujących się w bezprawnym posiadaniu Federacji Rosyjskiej, tj. nieruchomości położonych w Warszawie przy ul. Sobieskiego 100 oraz przy ul. Kieleckiej 45.

MSZ przypominał, że w stosunku do obu tych nieruchomości zapadły prawomocne orzeczenia sądów polskich, nakazujące ich wydanie prawowitemu właścicielowi – Skarbowi Państwa. „Wystąpienie MSZ zostało wystosowane z powodu rażącego dysparytetu w liczbie posiadanych nieruchomości w relacjach polsko-rosyjskich oraz w braku perspektyw na znalezienie rozwiązania tej kwestii w przewidywalnej przyszłości” – informowało wtedy ministerstwo.

W budynku przy ul. Kieleckiej 45 znajduje się rosyjska szkoła średnia, w której uczą się dzieci dyplomatów oraz wojskowych. Budynek został znacjonalizowany i przekazany stronie radzieckiej w 1945 roku. Osiem lat później otwarto tam Szkołę Średnią Ogólnokształcącą przy Ambasadzie ZSRR. Szkoła prawdopodobnie została tymczasowo zamknięta po inwazji Rosji na Ukrainę.

Rok temu miasto przejęło również budynki przy Sobieskiego 100., czyli tzw. szpiegowo, które było wcześniej bezprawnie zajmowane przez Federację Rosyjską.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!