Wiadomości

Waldemar Tomaszewski – oficjalnym kandydatem na prezydenta Litwy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzisiaj, 4 kwietnia, Główna Komisja Wyborcza zatwierdziła kandydatury 6 pretendentów – Vytenisa Povilasa Andiukaitisa, Arvydasa Juozaitisa, Gitanasa Nausėdę, Sauliusa Skvernelisa, Ingridy Šimonytė, Waldemara Tomaszewskiego – ubiegających się o stanowisko prezydenta Litwy.

GKW nadal sprawdza podpisy innych 3 kandydatów – Valentinasa Mazuronisa, Naglisa Puteikisa i Mindaugasa Puidokasa. Złożyli oni najmniej podpisów, więc po ich sprawdzeniu może się okazać, że ci kandydaci nie zebrali wymaganej liczby podpisów poparcia – 20 tys. O losie wymienionych kandydatów GKW zadecyduje podczas następnego swego posiedzenia.

Jak poinformowała apwl.lt, dzisiaj GKW zatwierdziła jako oficjalnego kandydata Waldemara Tomaszewskiego, przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, na prezydenta Litwy.

Sztab wyborczy Waldemara Tomaszewskiego jako jeden z pierwszych przekazał dla GKW wymaganą liczbę podpisów poparcia dla kandydata na stanowisko prezydenta Litwy. W ciągu zaledwie dziesięciu dni na listach podpisało się ok. 30 tys. wyborców.

O najwyższe stanowisko w państwie lider AWPL-ZChR ubiega się już po raz trzeci. Wcześniej kandydował na prezydenta w 2009 i 2014 roku, zdobywając absolutną większość głosów na Wileńszczyźnie i uzyskując wysokie poparcie w skali kraju – odpowiednio około 5 i ponad 8 proc. głosów. W ostatnich z nich zwyciężył aż w 200 dzielnicach wyborczych ośmiu samorządów. Czyli w 10 proc. wszystkich dzielnic wyborczych spośród 2 000 w kraju.

/l24.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!