Wiadomości

W wieku 99 lat zmarł książę Filip – mąż brytyjskiej “królowej” Elżbiety II

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Informację o śmierci księcia Filipa podał Pałac Buckingham. Mąż “królowej” zmarł w wieku 99 lat. “Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor”.

Książę Filip pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Urodził się w Grecji, ale całą młodość spędził na renomowanych zagranicznych uczelniach, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech.

W wieku 18 lat wstąpił do Królewskiej Marynarki. Ukończył Royal Naval College w Dartmouth jako najlepszy kadet na kursie. Podczas II Wojny Światowej służył na Pacyfiku i Morzu Śródziemnym. Szybko piął się po szczeblach wojskowej kariery. Był jednym z najmłodszych oficerów w Royal Navy, gdy w wieku 21 lat objął stanowisko pierwszego oficera na pokładzie HMS “Wallace”.

Możliwe, że właśnie dzięki uczęszczaniu do Akademii Marynarki w Dartmouth poznał przyszłą żonę i królową Zjednoczonego Królestwa. To tam w 1939 roku król Jerzy VI z małżonką i dwiema córkami przybyli na oficjalną wizytę. Większość kadetów została “pokonana” przez świnkę. Misję zaopiekowania się królewskimi córkami powierzono 18-letniemu, wysokiemu i przystojnemu Filipowi. Wtedy serce 13-letniej Elżbiety zabiło szybkiej i tak zaczęła się miłość do grobowej deski.

Po Drugiej Wojnie Światowej, zanim został mężem przyszłej królowej, Filip pracował jako instruktor w Szkole Oficerskiej w Corsham. Nigdy nie został koronowany i formalnie był “lennym sługą” swojej żony. Pomagał jej w królewskich obowiązkach, brał udział w uroczystościach i ceremoniach.

Początkowo trudno mu było pogodzić się z tym, że zawsze będzie grał drugie skrzypce, a żona będzie jego królową. Udało mu się wymusić na Elżbiecie (ku trwodze Churchilla), że ich dzieci będą nosić podwójne nazwisko Mountbatten-Windsor.

Pierwsze dziecko, syn Karol przyszedł na świat w 1948 r. Powolny i nieśmiały chłopak nigdy nie uzyskał aprobaty ojca, którego niecierpliwił swoją osobowością. Za to mówi się, że Filip świetnie dogadywał się z córką Anną (ur. 1950 r.), z którą dzielił pasję jeździectwa. Elżbieta i Filip mieli jeszcze dwóch synów: Andrzeja i Edwarda.

Poza pełnieniem obowiązków męża królowej, Filip był patronem ponad 800 organizacji zajmujących się środowiskiem, przemysłem, sportem i edukacją. Udzielał się charytatywnie, włączał się w rozmaite inicjatywy. W 2011 r. 90-letni Filip ogłosił, że ze względu na pogarszający się stan zdrowia ograniczy swoją działalność publiczną. O przejściu księcia na oficjalną emeryturę Pałac Buckingham poinformował w maju 2017 r.

Filip przeszedł do historii jako najdłużej żyjący małżonek władcy w historii imperium brytyjskiego.

/wp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!