Polska Wiadomości

W Warszawie pod ambasadą USA odbył się kolejny protest związany ze śmiercią George’a Floyda

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl w sobotę przed ambasadą USA w Warszawie odbył się protest w związku ze śmiercią George’a Floyda. Manifestujący wyrażali swój sprzeciw wobec rasizmu i brutalnym zachowaniom amerykańskiej policji wobec Afroamerykanów.

Sobotni protest zorganizowała koalicja Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi. Protestujący mieli ze sobą transparenty z hasłami: “Dość rasizmu i przemocy”, “Solidarność z buntem w USA”, czy “Stop brutalności policji”.

30-letni Piotr zaznaczył, że wziął udział w proteście, by wyrazić solidarność z protestującymi w USA oraz wyrazić sprzeciw na wobec złego traktowania obywateli przez amerykańskie władze i policję. Wpływ na sytuację w Stanach mamy minimalny, ale przynajmniej możemy się solidaryzować – tłumaczył. Jak dodał, “olbrzymia dyskryminacja Afroamerykanów jest od kilkudziesięciu lat zamiatana pod dywan przez amerykańskich polityków”.

Nie podoba mi się to, co dzieję się w Stanach Zjednoczonych, jestem mi z tego powodu bardzo smutno – powiedziała 24-letnia Klara, uczestniczka protestu. Dużo ludzi cierpi. Jeśli ktoś jest sygnowany przez kolor skóry, częściej pada ofiarą zabójstwa z błahych powodów – dodała.

65-letni Andrzej podkreślił, że działania na tle rasistowskim są “upokorzeniem człowieka”. Rasiści maja kiepską samoocenę; to, że potrzebują kogoś kopać, poniżać, świadczy o nich samych – dodał. Ocenił, że udział wielu młodych ludzi w sobotniej demonstracji świadczy o świadomości i orientacji społeczeństwa w bieżących wydarzeniach.

46-letni Afroamerykanin George Floyd zmarł 25 maja podczas zatrzymania przez policję za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym banknotem 20-dolarowym. Policjant przygniótł go do ziemi i klęczał na jego szyi przez 8 minut i 46 sekund. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać.

Zabicie Floyda wywołało protesty w USA. Fala demonstracji, w większości pokojowych, ale przeradzających się czasem w agresję i akty wandalizmu, ogarnęła wszystkie duże amerykańskie miasta. Podobne protesty odbywają się m.in. w Belgii czy Australii.

Opracowanie: Joanna Potocka

Co wy na to?

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!