Polska Wiadomości

Rząd wprowadza do kodeksu karnego tzw. “kradzież zuchwałą”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal radiozet.pl tarcza antykryzysowa 4.0, którą w czwartek uchwalił Sejm, wprowadza zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości. W Kodeksie karnym pojawi się nowy typ przestępstwa, ”kradzież zuchwała”.

Tarcza antykryzysowa ma pomóc firmom w zachowaniu miejsc pracy w trakcie pandemii koronawirusa w Polsce. Jednak niektóre z uchwalonych regulacji odnoszą się m.in. do wymiaru sprawiedliwości. W czwartek wieczorem Sejm obradował nad czwartą wersją pakietu pomocowego.

Za uchwaleniem ustawy o tarczy antykryzysowej 4.0 głosowało w czwartek 228 posłów, przeciw było 189, a 38 wstrzymało się od głosu. Teraz pakiet nowelizacji i zmian w prawie trafi pod obrady Senatu.

Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym. Tarcza antykryzysowa 4.0.
Na etapie prac legislacyjnych w Sejmie, w ustawie antykryzysowej 4.0 znalazł się też przepis dodany do Kodeksu karnego odnoszący się do kradzieży.

W czasie epidemii nastąpił duży wzrost liczby kradzieży. Na przykład w Warszawie i okolicach było ich w marcu więcej o 37,5 proc., a w kwietniu – o 32 proc. (…) kradzieże w czasie klęski żywiołowej od lat traktowane są w nauce prawa karnego jako przykłady wyjątkowej zuchwałości, która zasługuje na szczególne potępienie. Dlatego jako nowy typ przestępstwa, zagrożony surową karą do 8 lat więzienia, wyszczególniamy kradzież zuchwałą, dokonaną m.in. w sklepie

– poinformował resort sprawiedliwości.

Co to jest ”kradzież zuchwała”?

Kradzieżą szczególnie zuchwałą jest:” kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem lub kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach”.

Czy to dobry krok czy tylko zbyteczna biurokracja?

Źródło: radiozet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!