Świat Wiadomości

W USA zostanie dokonana pierwsza federalna egzekucja na kobiecie od 70 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal polsatnews.pl wyrok śmierci na Lisie Montgomery zostanie wykonany 8 grudnia. Będzie to pierwsza federalna egzekucja kobiety w USA od niemal 70 lat – przekazał Departament Sprawiedliwości. Na najwyższy wymiar kary skazano ją za brutalne zabójstwo 23-latki w zaawansowanej ciąży i wycięcie dziecka z brzucha matki.

Do wstrząsającej zbrodni doszło 16 grudnia 2004 r. w Skidmore w stanie Missouri. Lisa Montgomery podstępem weszła do domu 23-letniej Bobbie Jo Stinnet, która była wówczas w 8. miesiącu ciąży. Montgomery najpierw udusiła ciężarną, a następnie, za pomocą noża, wycięła dziecko z brzucha matki. Noworodek cudem przeżył.

Godzinę po zabójstwie, ciało 23-latki odnalazła jej matka. W zeznaniach mówiła, że brzuch córki wyglądał, jakby “eksplodował”. Dzień później, Lisa Montgomery została zatrzymana na rodzinnej farmie w Melvern w Kansas. Znaleziono przy niej noworodka – 36-latka przekonywała, że sama go urodziła. Po otrzymaniu wyników testów DNA, dziecko trafiło pod opiekę ojca.

Początkowo policja podejrzewała, że Montgomery dopuściła się zbrodni po tym, jak sama poroniła. Okazało się jednak w 1990 r., że po urodzeniu czwórki dzieci, kobieta przeszła zabieg podwiązania jajowodów.

Podczas procesu obrona starała się przekonać, że Montgomery miała ciążę urojoną oraz cierpiała z powodu depresji i choroby dwubiegunowej. W te zapewnienia nie uwierzył zarówno oskarżyciel, jak i ława przysięgłych. W 2007 r. została uznana za winną morderstwa i skazana przez sąd na karę śmierci.

W ostatni piątek podjęto decyzję, że wyrok na Montgomery zostanie wykonany 8 grudnia. Śmiertelny zastrzyk, kobieta otrzyma w więzieniu w Terre Haute w stanie Indiana.

– Lisa Montgomery już dawno przyjęła pełną odpowiedzialność za swoją zbrodnię i nigdy nie opuści więzienia. Jednak przez poważne choroby psychiczne i druzgocące traumy z dzieciństwa sprawiają, że jej egzekucja to głęboka niesprawiedliwość – przekazała jej adwokat Kelley Henry.

Reuters przypomina, że ostania egzekucja kobiety na podstawie przepisów prawa federalnego miała miejsce w 1953 r. Wyrok został wykonany na Bonnie Heady za porwanie i zabójstwo 6-letniego dziecka.

Dla takich ludzie nie może być taryfy ulgowej.

Źródło: polsatnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!