Polska Świat Wiadomości

W USA Polonia będzie głosować na prezydenta w lokalach wyborczych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal rmf24.pl za oceanem głosowanie w wyborach prezydenckich 2020 odbędzie się w lokalach wyborczych. Polonia do urn pójdzie 9 maja. MSZ utworzyło 10 obwodów tam, gdzie są największe skupiska Polaków. W kraju wybory planowane są na 10 maja. PiS chce, by były to wybory korespondencyjne.

W Stanach Zjednoczonych Polacy będą wybierać prezydenta 9 maja(w godz. 7.00-21.00). Będą głosować w 10 obwodach wyznaczonych przez resort spraw zagranicznych.

Wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście – czytamy na stronie gov.pl. Jednocześnie w komunikacie zaznaczono, że jeśli wejdzie w życie ustawa o głosowaniu korespondencyjnym, to ona będzie stanowić podstawę prawną do przeprowadzenia wyborów.

MSZ utworzyło dwa obwody w Waszyngtonie, w Nowym Jorku i Chicago po trzy, po jednym w Los Angeles i Huston. To miejsca – jak zauważa korespondent RMF FM Paweł Żuchowski – gdzie szaleje epidemia koronawirusa. Choćby w Chicago, gdzie z każdym dniem przybywa chorych na Covid-19 oraz w Nowym Jorku, który jest epicentrum pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych.

Mniej więcej za dwa tygodni, czyli w terminie zaplanowanych wyborów, szczyt epidemii ma być w Waszyngtonie. We wszystkich tych miastach obowiązują nakazy pozostania w domach.

Tylko ostatniej doby w USA zmarło 2751 osób. To największa liczba zgonów od początku epidemii w USA. W sumie zdiagnozowano prawie 824 tysiące przypadków zakażenia.

Organizowanie głosowania, gromadzenie ludzi przed konsulatami, kiedy lokalne władze przekonują do pozostania w domach, może grozić nawet zgrzytem dyplomatycznym – mówi jeden z polskich dyplomatów. Nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa wyborcom – podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

Dodajmy, że w sumie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powołało 162 okręgi wyborcze poza granicami Polski na zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie, które zgodnie z obowiązującym prawem mogą się odbyć tylko w trybie głosowania osobistego.

6 kwietnia Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta zarządzonych w 2020 roku. Ustawa ta jest rozpatrywana przez Senat. Jeśli wejdzie w życie, Polacy w kraju wybiorą prezydenta w wyborach korespondencyjnych.

Autor : Joanna Potocka

Czy życie jednych Polaków jest mniej warte od innych?

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!