Świat Wiadomości

W USA obecna pandemia jest porównywana do Wielkiego Kryzysu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak informuje portal forsal.pl USA czeka kryzys jakiego nie było od lat 1929-1933 i Wielkiego Kryzysu – ocenił w niedzielę gospodarcze skutki epidemii koronawirusa burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. Ostrzegł, że kwiecień i maj będą gorsze od marca.

“Jeśli nie dostaniemy więcej respiratorów w ciągu 10 najbliższych dni, to zginą ludzie, którzy w przeciwnym razie nie musieliby umierać” – powiedział de Blasio w wywiadzie dla stacji CNN. W mieście odnotowano dotychczas 8 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i co najmniej 60 osób.

“To będzie największy kryzys wewnętrzny od czasu Wielkiego Kryzysu” – ocenił de Blasio, odnosząc się do gospodarczego załamania z lat 1929-1933. W okresie tym w USA bez pracy pozostawała nawet jedna trzecia siły roboczej.

Zdaniem de Blasio “kwiecień będzie znacznie gorszy od marca”, a “maj może być gorszy niż kwiecień”. Burmistrz Nowego Jorku wezwał wojsko Stanów Zjednoczonych do przygotowania się, by odciążać szpitale.

W USA władze niektórych stanów alarmują o braku produktów medycznych, m.in. maseczek ochronnych i odczynników chemicznych koniecznych do weryfikowania wyników testów na koronawirusa. Podejmowane są próby uzupełnienia zapasów szpitali – częściowo przez produkcję wewnętrzną, a częściowo przez import. Gubernator stanu Nowy Jorku Andrew Cuomo mówił w sobotę, że władze Nowego Jorku produktów medycznych “szukają na całym świecie”.

W niedzielę Cuomo poinformował, że w stanie Nowy Jork liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do ponad 15,1 tys., a łączna liczba zgonów do 114.

W wielu sklepach w USA występują niedobory produktów, a sprzedaż chleba jest reglamentowana; zamknięte są szkoły. Z uwagi na spowolnienie gospodarcze wiele firm zmuszonych jest do zawieszenia swojej działalności. Znaczna część amerykańskiej gospodarki zostanie zatrzymana na 10-12 tygodni – ocenił w niedzielę minister finansów USA Steven Mnuchin.

Według ekspertów bezrobocie w Stanach Zjednoczonych już niedługo może osiągnąć dwucyfrowy poziom. W Senacie przez weekend trwa dyskusja nad pakietem pomocowym o rekordowej sumie. Jego kwota ma wynieść nawet ponad dwa biliony dolarów. Kongres głosować będzie nad nim prawdopodobnie w poniedziałek.

W USA w szybkim tempie przybywa osób zakażonych. W niedzielę ogólna liczba chorych z Covid-19 przekroczyła 25 tys. Zmarły co najmniej 340 osoby. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Co wy na to?

Źródło: forsal.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!