Wiadomości

W Turcji szykowana jest kolejna partia „Bayraktarów” dla Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Turcji przygotowywana jest nowa partia dronów Bayraktar TB2 dla Ukrainy, o czym informuje ukraińskie wojsko.

Zdjęcie z jednym z ukraińskich dronów w zakładach Baykar zostało opublikowane przez służby prasowe firmy z okazji wizyty Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni Ukraińsko-Tureckiej i przywódcy narodowego Tatarów Krymskich Mustafy Dżemilewa.

We wrześniu 2021 roku Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał porucznik Walery Załużny zapowiedział zakup czterech kolejnych zestawów Bayraktar TB2. Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych mają już po jednym takim zestawie. W skład każdego z nich wchodzi po sześć dronów.

Pierwszy zestaw zamówiono w listopadzie 2018 r., a w marcu 2019 r. przybyły one na Ukrainę i przeprowadziły loty demonstracyjne. W ubiegłym roku Marynarka Wojenna Ukrainy otrzymała pierwszy zestaw BSP Bayraktar TB2.

Tym samym Walery Załużny potwierdził, iż liczba podana w listopadzie 2020 r. przez ówczesnego Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych – gen. pułkownika Rusłana Chomczaka, który mówił o pięciu zestawach, z których jeden został już odebrany, nie uległa zmianie.

W listopadzie 2021 r., po wizycie w rejonie OOS, minister obrony Ołeksij Reznikow zapowiedział nowe zamówienie na Bayraktar TB2 w 2022 r. Podkreślił pilną potrzebę dalszego pozyskiwania Bayraktarów na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przypomnijmy, że 26 października Siły Zbrojne Ukrainy (AFU) po raz pierwszy użyły w Donbasie dronów szturmowych Bayraktar TB2. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował później, że dron Bayraktar TB2 został użyty w odpowiedzi na śmierć żołnierza w wyniku ostrzału pozycji ukraińskich w pobliżu osady Granitne.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!