Wiadomości

Minister spraw zagranicznych Rosji o Ukrainie: Nasza cierpliwość się wyczerpała

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wygłosił na dorocznej konferencji prasowej oświadczenie, które zaniepokoiło świat. Ławrow powiedział: „Nasza cierpliwość się wyczerpała. Wiecie, że jesteśmy bardzo cierpliwi. Bardzo długo się powstrzymywaliśmy, teraz nadszedł czas, aby coś się wydarzyło”.

Rosyjski minister spraw zagranicznych stwierdził, że Stany Zjednoczone i NATO mają powody, by sądzić, iż mogą wykorzystać napięcia na Ukrainie jako pretekst do zbudowania w najbliższych miesiącach baz dla swoich sił zbrojnych w pobliżu rosyjskich granic.

Ławrow stwierdził, że Rosja straciła cierpliwość do działań państw zachodnich: „Nasza cierpliwość się wyczerpała. Wiecie, że jesteśmy bardzo cierpliwi. Zbyt długo się powstrzymywaliśmy, czas, żeby coś się wydarzyło. Teraz czekamy na konkretną odpowiedź na nasze propozycje.”

Odnosząc się do apelu NATO, aby Rosja wycofała swoje wojska rozlokowane w pobliżu granicy z Ukrainą do ich baz, Ławrow powiedział: „Podczas gdy siły amerykańskie, kanadyjskie i brytyjskie stale rozmieszczane są w pobliżu rosyjskich granic, NATO mówi Rosji, co ma robić z własnymi siłami zbrojnymi na naszej ziemi. To niedopuszczalne, żeby tak mówili”.

– Nie mogę dodać nic więcej do tego, co mówił prezydent Władimir Putin – powiedział Ławrow pytany, jak może wyglądać zapowiedziana przez Rosję „militarna odpowiedź” w przypadku braku dyplomatycznego porozumienia z USA i NATO.

– Ta reakcja może być różna i będzie zależeć od tego, co zaproponują nasi eksperci wojskowi – oświadczył Ławrow, dodając, że Rosja czeka na stanowisko NATO. – Wydaje się, że nasi partnerzy zrozumieli, że to powinno nastąpić, szybko, konkretnie i mieć formę pisemną – dodał.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!