Wiadomości

W Turcji anulowano rezultaty wyborów na burmistrza Stambułu, w których zwyciężył kandydat opozycji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turecka Centralna Komisja Wyborcza zdecydowała o ponownym przeprowadzeniu wyborów w Stambule. Fotel burmistrza objął tam niedawno przedstawiciel opozycji Ekrem Imamoglu, który nieznaczną liczbą głosów pokonał kandydata partii rządzącej Recepa Tayyipa Erdogana.

Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju wnioskowała o przeprowadzenie ponownych wyborów w Stambule argumentując, że na wynik wyborów wpłynęły nieważne głosy i że w ośrodkach wyborczych doszło do wielu nieprawidłowości. Kandydat tej partii, prawa ręka prezydenta Erdogana, Binali Yildirim przegrał walkę o fotel burmistrza w tym największym tureckim mieście różnicą 15 tysięcy głosów. Uprawnionych do głosowania jest tam 10 milionów mieszkańców.

Stambuł to ważny węzeł handlowy. Utrata tej metropolii była ciosem dla Erdogana, gdyż tam zaczynał on swoją karierę jako burmistrz 25 lat temu i po raz pierwszy od tamtej pory jego partia straciła kontrolę nad miastem.

Wybory samorządowe w Turcji odbyły się 31 marca. Rządząca partia zdobyła w nich najwięcej głosów w skali całego kraju, ale straciła kilka największych miast – w tym Stambuł i stołeczną Ankarę.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!