Świat Wiadomości

W Tunezji blogerka została skazana na pół roku więzienia za obrazę Koranu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal wirtualnemedia.pl sąd w Tunezji skazał blogerkę Emnę Chargui na sześć miesięcy więzienia i grzywnę w wysokości 2 tys. dinarów (ok. 2,8 tys. zł) za opublikowanie na Facebooku dowcipu na temat koronawirusa napisanego tak, jakby był wersetem Koranu Sąd w Tunezji skazał blogerkę Emnę Chargui na sześć miesięcy więzienia i grzywnę w wysokości 2 tys. dinarów (ok. 2,8 tys. zł) za opublikowanie na Facebooku dowcipu na temat koronawirusa napisanego tak, jakby był wersetem Koranu – poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Blogerka udostępniła żart w maju. Według Amnesty International był to obrazek zawierający satyryczny tekst imitujący wygląd wersetu Koranu. Treść dotyczyła pandemii Covid-19, dotyczyła między innymi tego, że należy myć dłonie. Jak pisze agencja Reutera, wywołało to negatywną reakcję niektórych użytkowników mediów społecznościowych.

“To niesprawiedliwe (…). To dowodzi, że nie ma tu wolności” – powiedziała Reuterowi 27-letnia Chargui, oczekując na wyrok. Rzecznik sądu Mohsen Dali poinformował, że blogerka została uznana za winną na podstawie przepisów dotyczących podżegania do nienawiści między religiami i rasami. Chargui planuje w ciągu 10 dni wnieść apelację.

Sprawa wywołała krytykę ze strony grup broniących praw człowieka. Według Amnesty International Chargui padła ofiarą “represyjnego prawa”, które ograniczyło wolność słowa, a prokuratura nie zezwoliła adwokatowi Chargui na towarzyszenie jej w sądzie, gdzie pytano ją o jej przekonania religijne i stan psychiczny.

No cóż. Takie mają standardy…

Źródło: wirtualnemedia.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!