Europa Islam Wiadomości

W Szweckiej telewizji dwie muzułmanki pokłóciły się o hidżab

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Jeżeli nie podoba ci się hidżab, to wyprowadź się ze Szwecji”, usłyszała muzułmanka, przeciwniczka noszenia chust, w dyskusji w państwowej telewizji SVT.

Telewizja SVT postanowiła skonfrontować ze sobą dwie szwedzkie muzułmanki w sprawie noszenia hidżabu.  Miało to miejsce w ramach nowego programu publicystyczego pod tytułem „Mötet” (Spotkanie), w którym dwie osoby o zupełnie przeciwnych poglądach na jakąś kwestię wzajemnie komentują swoje wypowiedzi.

Dwie zaproszone to polityk Loubna Stensåker Göransson (partia Moderaterna) i pochodząca z Tunezji nauczycielka języka arabskiego i angielskiego Naouel Aissaoui. Stensåker Göransson jeszcze jako dziecko przyjechała do Szwecji z Maroka. Niedawno udało się jej wraz z innymi politykami przegłosować wprowadzenie całkowitego zakazu noszenia hidżabu w szkołach w gminie Skurup. Swoje poparcie dla zakazu uzasadnia dobrem dziewczynek z rodzin muzułmańskich, według niej podlegających kontroli społeczności i zmuszanych do noszenia chusty.

Jej przeciwniczka Aissaoui demonstracyjnie łamie zakaz noszenia hidżabu, twierdząc, że noszenie go jest częścią jej religii i tożsamości, a prawo ustanowione przez Allacha stoi ponad decyzjami władz gminy.

W programie nauczycielka, optująca za noszeniem przez dziewczynki chust, dość szybko straciła panowanie nad sobą. W pewnym momencie powiedziała: „Wyprowadź się stąd, jeżeli to (hidżab – przyp. red.) cię irytuje”. Dalszej ostrej dyskusji widzowie nie słyszą, bo SVT zagłusza ostatnie wypowiedzi muzyką.

Kto wygra ten spór? radykalny islam czy europejskie wartości?

Źródło: euroislam.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!