Polska Wiadomości

W szpitalu narodowym brakuje rąk do pracy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl już tylko 6 wolnych łóżek było w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w środę wczesnym popołudniem. Zajętych było 214 z 220 miejsc. To ustalenia reporterów RMF FM. Do 43 wzrosła też liczba chorych na Covid-19 w miejskim Szpitalu Południowym na warszawskim Ursynowie. Wojewoda mazowiecki kolejny raz apeluje o zgłaszanie się personelu medycznego do pracy w tej placówce, by uruchomić następne łóżka. Z wysokim obłożeniem w szpitalach tymczasowych zmaga się województwo pomorskie. Tam wolne miejsca zostały tylko w Sopocie, a i to w każdej chwili może się zmienić, bo w regionie przybywa zakażeń koronawirusem.

Zgłoszeń do pracy w Szpitalu Południowym jest niewiele. Po piśmie wojewody mazowieckiego do dyrektorów warszawskich szpitali miejskich, by wyznaczyli po 5 lekarzy i po 10 pielęgniarek, zgłosiły się tylko dwie pielęgniarki ze szpitala dziecięcego i jeden młody lekarz.

Dyrektorzy placówek nie mogą sami delegować czy wyznaczyć personelu do przeniesienia.

Szpital narodowy, na którym zostało 6 wolnych łóżek, też ma problem z personelem i posiłkuje się lekarzami z patronackiego szpitala MSWiA przy Wołoskiej.

Udało się przenieść 3 lekarki i dlatego jutro w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym liczba łóżek zwiększy się o 28.

Na Pomorzu w ciągu ostatniej doby przybyło 1207 osób, u których rozpoznano wirusa SARS-CoV-2, zmarło 20 mieszkańców regionu. W samym Trójmieście ostatniej doby potwierdzono 487 nowych przypadków zachorowań. Rośnie liczba osób, które z powodu Covid-19 wymagają hospitalizacji i leczenia respiratorem.

Z komunikatu zamieszczonego na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku wynika, że w szpitalach w regionie są 1682 łóżka covidowe, z czego 1152 są zajęte. W użyciu jest także 107 ze 142 respiratorów.

TVN24 pisze, że w ciągu kilku godzin od otwarcia drugiego szpitala tymczasowego w województwie pomorskim zostały zajęte wszystkie miejsca dla pacjentów z Covid-19.

Chodzi o szpital tymczasowy w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym AmberExpo w Gdańsku, który ruszył w poniedziałek. Koło godziny 15:00 przyjechał karetką pierwszy pacjent, zaraz po nim byli następni. W pewnym momencie była nawet kolejka karetek i już w ciągu kilku godzin wszystkie 28 miejsc z pierwszej puli zostało zajętych.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił dziś, że w woj. mazowieckim uruchomione zostanie w najbliższym czasie 485 dodatkowych łóżek, a w województwie kujawsko-pomorskim 205; natomiast w całej Polsce w najbliższych dniach będzie ok. 1,5 tys. dodatkowych miejsc dla pacjentów chorych na Covid-19.

Wyjaśnił, że na Mazowszu działalność rozpoczynają szpitale tymczasowe w Ostrołęce, Radomiu oraz szpital resortu obrony narodowej na warszawskim Okęciu.

Z danych przekazanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że otwarte są 22 szpitale tymczasowe, w tym 13 pasywnych. Łącznie w szpitalach tymczasowych jest ponad 6 tys. łóżek, z czego aktywnych, czyli mających pełną osadę personelu – około 1,7-1,8 tys.

Resort zdrowia przewiduje, że szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa przypadnie na przełom marca i kwietnia. Obecnie do trzecie zakażenie to brytyjski wariant.

W środę resort zdrowia podał, że zanotowano 17 260 nowych zakażeń koronawirusem, a zmarło 398 osób.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 18 378 chorych; pod respiratorami jest 1 902 pacjentów.

Co wy na to?

Autor: Joanna Potocka, Mariusz Piekarski

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!