Wiadomości

W Szczuczynie połowa przebadanych mieszkańców miała przeciwciała

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szczuczyn to czterotysięczne miasto pod Białymstokiem. Burmistrz postanowił przeprowadzić masowe testowanie i sprawdzić, kto przeszedł Covid-19. Pierwsze wyniki testów na obecność przeciwciał wykazały, że co drugi przebadany mieszkaniec przeszedł zakażenie.

Testy, które wykonywane są w Szczuczynie to testy na tzw. przeciwciała. Pobierana jest krew, a próbki trafiają do laboratorium. W nich są poszukiwane przeciwciała przeciwko koronawirusowi.

– Żyjemy od ponad roku w pandemii, postanowiłem, żebyśmy sprawdzili kto z naszych mieszkańców miał kontakt z koronawirusem, kto zakażenie przeszedł – tłumaczył burmistrz Szczuczyna, Artur Kuczyński.

Najpierw przebadano urzędników – 21 na 24 miało już przeciwciała. 

– To było dla mnie też ciekawostką, bo objawów jako takich nie miałem, a po wynikach wyszło, że przechodziłem – powiedział Sebastian Kraszewski, pracownik urzędu miasta.

Następnie przystąpiono do testowania mieszkańców. Wśród 78 przebadanych ponad połowa miała przeciwciała.

– Większość tych osób przechodzi zakażenie bezobjawowo. Są zaskoczeni wynikiem i tym, że przeszli już zakażenie – powiedział burmistrz.

Diagności zaznaczają, że takie testy zaspokajają tylko ciekawość. Mogę mieć znaczenie dla epidemiologów, przy budowania zbiorowej odporności. 

– Nie są to testy, które odpowiadają nam na pytania co się dzieje z nami w danym momencie, czyli jeśli odczuwamy jakiekolwiek objawy kliniczne, to ten test nie odpowie nam na żadne pytanie – powiedziała Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

/Polsat News/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!