Wiadomości

W Świnoujściu dziś drugi dzień przygotowań do neutralizacji największego w historii niewybuchu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ważący ponad 5,5 tony Tallboy w tym tygodniu ma przestać być zagrożeniem. Najpierw jednak 750 mieszkańców Karsiboru musi opuścić domy. Tylko nieliczni korzystają z podstawionych autobusów i miejsc na przeczekanie w domu kultury. O godz. 9 płetwonurkowie 8. Flotylli obrony wybrzeża znów zejdą pod wodę.

Plan na dziś to odkopanie rufowej części bomby, tam gdzie są zapalniki. Zostanie do nich zamontowany – jak to fachowo określa wojsko – system ładunku kumulacyjnego, który ma przebić pancerz Tallboya i uruchomić deflagrację, czyli proces wypalenia materiału wybuchowego. Według planu ma to doprowadzić do oddzielenia zapalników od korpusu bomby i neutralizacji sporej części jej ładunku, tak by nie istniało ryzyko eksplozji.

Brytyjska bomba lotnicza Tallboy jest to jedna z największych konwencjonalnych bomb (druga w kolejności po bombie Grand Slam) zrzucanych podczas II wojny światowej. Jej masa całkowita to blisko 5400 kg, w tym 2400 kg materiału wybuchowego TORPEX o zwiększonej sile działania (co odpowiada prawie 3600 kg TNT). Bomby tego typu miały długość całkowitą 6,4 m, długość korpusu bez ogona 3,15 oraz średnicę 0,96 m. Określane były jako bomby głęboko-penetrujące. Służyły do niszczenia celów strategicznych. Korpus bomby zbudowany jest jako jednolity odlew ze stali o podwyższonej wytrzymałości. W 1945 roku w rejonie Świnoujścia bomby tego typu były zrzucane przez lotnictwo brytyjskie na niemiecki krążownik LUTZOW.

Źródło:
wojsko-polskie.pl/8fow/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!