Wiadomości

W Stambule podpisano porozumienie dotyczące uwolnienia transportu zboża z ukraińskich portów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraina, Rosja, Turcja i Organizacja Narodów Zjednoczonych osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Według ONZ, za kilka tygodni może rozpocząć się normalny ruch statków do ukraińskich portów w celu eksportu żywności.

– Osiągnęliśmy porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne – przekazał w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w Stambule, gdzie trwały negocjacje między delegacjami Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Guterres zaznaczył, że umowa pozwoli na znaczący eksport zboża przez trzy kluczowe ukraińskie porty: w Odessie, Czornomorsku i Jużnem (Piwdennem).

Podpisana w piątek w Stambule umowa o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża będzie obowiązywać początkowo przez 120 dni i nie przewiduje dalszego rozminowywania przez Ukrainę portów i wód przyległych. ONZ spodziewa się, że po 120 dniach umowa zostanie przedłużona, jeśli do tego czasu nie zakończą się działania wojenne. Po podpisaniu zostaną natychmiast utworzone zespoły inspekcyjne i wspólne centrum koordynacyjne (JCC), w skład którego wejdą przedstawiciele ONZ i prawdopodobnie personel wojskowy z Ukrainy, Turcji i Rosji.

Ukraińskie porty potrzebują około 10 dni na przygotowanie się do eksportu zboża, więc normalny ruch statków zacznie się za kilka tygodni. ONZ oczekuje jednak „bardzo szybkiego tempa wdrażania” porozumień. Następnie pod kontrolą SCC statki popłyną przez Morze Czarne do tureckiej cieśniny Bosfor i dalej w świat. SCC musi monitorować, czy statki nie angażują się w działania zabronione i rozwiązywać podobne przypadki.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!