Wiadomości

Błaszczak: Kupimy w Korei Południowej czołgi, samoloty i armatohaubice

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z Koreą Południową umowę ws. nabycia czołgów K2, armatohaubic K9 oraz trzech eskadr samolotów FA-50; pierwsze armatohaubice i czołgi trafią do Polski jeszcze w tym roku, samoloty – w przyszłym – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Podpiszemy umowę ws. nabycia na rzecz Wojska Polskiego sprawdzonej broni, bo taka jest broń koreańska . W związku z tym skokowo przyrosną zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej. Zależy nam na czasie, jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stoją przed Polską związanych z wojną na Ukrainie, zdajemy sobie sprawę z agresywnej polityki (Władimira) Putina, z odtwarzania imperium rosyjskiego przez Putina – powiedział szef MON.

– Naszym celem jest odstraszenie agresora i wzmocnienie Wojska Polskiego w tak dużej skali, jak to jest tylko możliwe – zaznaczył Błaszczak, dodając, że umowa to rezultat jego tegorocznej wizyty w Seulu oraz rozmów m.in. z koreańskim ministrem obrony narodowej.

– Wykorzystamy maksymalnie moce produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego, a więc zamówimy tak dużo, jak to będzie możliwe, armatohaubic w polskim przemyśle zbrojeniowym. Natomiast to, co związane jest z czasem, bardzo krótkim czasem pozyskania tego sprzętu, powoduje, że część tej produkcji, szczególnie w pierwszej fazie, będzie wykonana w Korei Południowej. Czołgi również będą w pierwszej fazie wyprodukowane w Korei Południowej, a już kolejne egzemplarze będą produkowane w Polsce. Rozmowy są prowadzone pomiędzy PGZ a firmami koreańskimi w sprawie właśnie produkcji, a później serwisowania tego sprzętu. – powiedział.

Jak poinformował wcześniej portal news.naver.com, Polska ma nabyć w sumie 580 czołgów K2, produkowanych przez Hyundai Rotem, przy czym do roku 2024 ma zostać dostarczonych Polsce 180 czołgów, a do roku 2030 – jeszcze dodatkowe 400. Wiadomo, że w odpowiedzi na już niemal zaklepane zamówienia z Polski Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło Hyundai Rotem przebudowę istniejącej krajowej linii produkcyjnej na potrzeby eksportu do Polski. W odpowiedzi Hyundai Rotem przestawia również linię produkcyjną i harmonogram eksportu czołgów K2 do Polski. Na tym jednak nie koniec. Oto Polska ma nabyć 48 lekkich samolotów szturmowych FA-50, firmy Korea Aerospace Industries (KAI). Hanwha Defense ma dostarczyć Polsce 670 samobieżnych armatohaubic K9 kal. 155 mm.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!