Felietony

W sercach tysięcy Polaków zrodziła się nadzieja na odzyskanie niepodległości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W momencie rozpoczęcia walk w 1914 roku w sercach tysięcy Polaków zrodziła się nadzieja na odzyskanie niepodległości w sytuacji, kiedy jej zaborcy znaleźli się w odmiennych blokach wojskowych. Jednak zanim zaczęły powstawać i walczyć przeciwko wrogom Polski narodowe oddziały, Polacy masowo zgłaszali się do armii francuskiej z nadzieją na zmianę sytuacji.

Już w pierwszym dniu mobilizacji armii francuskiej powstał w Paryżu Komitet Wolontariuszy Polskich we Francji. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Wacław Gąsiorowski (redaktor jedynego tygodnika polskiego we Francji); Jan Danysz (Chemik, szef laboratorium w Instytucie Pasteur’a, Bolesław Motz z zawodu lekarz i Bronisław Kozakiewicz literat, tłumacz dzieł Henryka Sienkiewicza).

Pierwsi polscy “wolontariusze” sformowani w Paryżu zostali skierowani na przeszkolenie do miejscowości Bayonne. Otrzymali tam arcydzieło hafciarskiej sztuki, jakim był sztandar ufundowany przez okoliczne kobiety. Nieżależnie od tego oddziału polskiego w szeregach armii francuskiej walczyli już i niestety ginęli Polacy.

Wśród tych wybitnych Polaków, którzy będąc elitą inteletualną polskiej emigracji nie wahali się iść w bój za Polskę znaleźli się m.in:

  • Porucznik Henryk Gierszyński (1884-1914), syn powstańca styczniowego, z zawodu lekarza i członka korespondenta Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswillu.
  • Sierżant 44 batalionu strzelców Ludwik Płauszewski, z zawodu artysta malarz (ginie w październiku 1914 r.).
  • Kapral Jan Reszke, artysta malarz, syn znakomitego śpiewaka Jana Reszke.
  • Książe Andrzej Poniatowski wstępuje do 21 pułku strzelców konnych, a jego 19-letni syn do służby automobilowej.
  • Henryk Lipkowski, inżynier przybyły z Brazylii, walczył w składzie 5-go pułku saperów.
  • Inżyner Karol Korytko, syn komisarza Rządu Narodowego.
  • Jan Kazimierz Danysz, doktor nauk fizyko-matematycznych, asystent Piotra Curie, poległ w 1914 r. Był twórcą pierwszego spektrometru beta.
  • Heftler, prokurator sądu w Melun, syn powstańca styczniowego (poległ).
  • Inżynier Szuyski, chorąży oddziału polskiego z Bayonne, który przy badaniach lekarskich skłamał w sprawie wieku, aby mógł dostać się do oddziału.

Wymienieni uczestnicy walk z pierwszych miesięcy I wojny światowej to tylko niewielki promil tych Polaków, którzy gotowi byli walczyć za swoją Ojczyznę. Stanowiąc elitę tego narodu byli w pierwszych szeregach walczących, dając przykład poświęcenia dla Polski. Pochylając się w te listopadowe dni nad czynem naszych przodków, który dał nam wolność i suwerenność, warto zadać sobie pytanie czy współczesne “elity”, które tak często starają się być ekspertami od wszystkiego w momencie zagrożenia dla Ojczyzny byliby wzorem dla swoich idoli poświęcenia dla Polski, czy też staliby się egoistami szukającymi tylko swojego dobra.

Krzysztof Żabierek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!