Wiadomości

W Rosji ogłoszono częściową mobilizację

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Rosji Władimir Putin, zwracając się do społeczeństwa, zapowiedział częściową mobilizację w Federacji Rosyjskiej. Podpisano już stosowny dekret, działania mobilizacyjne rozpoczną się dzisiaj – poinformował rosyjski przywódca. Poborowi będą podlegać tylko obywatele znajdujący się w rezerwie, a przede wszystkim ci, którzy służyli w szeregach sił zbrojnych. Szef rosyjskiego resortu obrony poinformował, że powołania otrzyma 300 tysięcy rezerwistów.

„Tylko ci obywatele, którzy są w rezerwie, a przede wszystkim ci, którzy służyli w siłach zbrojnych i mają określone specjalizacje wojskowe i odpowiednie doświadczenie, będą podlegać poborowi do służby wojskowej” – powiedział prezydent Rosji. – Zachód i Ukraina grożą nam bronią masowego rażenia i bronią jądrową. Przypominam, że Rosja również dysponuje bronią masowego rażenia i arsenałem jądrowym.
Lepiej niż na zachodzie. Jeśli integralność terytorialna Rosji jest zagrożona, nie zawahamy się jej wykorzystać. To nie jest blef – dodał Putin.

– Celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji: mówią wprost, że 1991 był w stanie podzielić ZSRR, a teraz nadszedł czas na Rosję – powiedział Władimir Putin. Przekazał, że Rosja została poproszona o poparcie referendów. Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczne przeprowadzenie referendów – powiedział Putin.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że w wojnie na Ukrainie zginęło dotychczas 5.937 rosyjskich żołnierzy, zaznaczając, że Rosja nie walczy z Ukrainą, ale z całym Zachodem. Poinformował on, że powołania otrzyma 300 tysięcy rezerwistów. – Powołani zostaną ludzie z rezerwy, mający doświadczenie bojowe, z niezbędną specjalizacją wojskową – podkreślił szef rosyjskiego resortu obrony.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!