Wiadomości

W rocznicę tureckiego zwycięstwa pod Manzikertem Erdogan grozi Grecji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że zrobi wszystko, by zapewnić Turcji prawa do korzystania ze złóż ropy i gazu na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Zagroził, że przeciwstawienie się Turcji może doprowadzić inne państwa „do ruiny”.

– Turcja weźmie to, do czego ma prawo w Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Nie dokonamy absolutnie żadnych ustępstw w sprawie tego, co nam się należy – oświadczył Recep Tayypi Erdogan podczas uroczystości upamiętniającej rocznicę bitwy pod Manzikertem z 1071 r., w której wojska Turków Seldżuckich pokonały siły Cesarstwa Bizantyńskiego.

– Zwracamy się do naszych rozmówców, by wystrzegali się wszelkich błędów, które otworzą im drogę do ruiny – zagroził prezydent Turcji.

Obchody rocznicy bitwy pod Manzikertem, w której Turcy Seldżuccy zadali klęskę Grekom wpisują się w tym roku w szczególny kontekst. Od dwóch tygodni statek badawczy „Oruç Reis” w obstawie okrętów tureckiej marynarki wojennej prowadzi w rejonie na południe od greckiej wyspy Kastelorizo prace związane z poszukiwaniem złóż gazu. Tymczasem do wód tych pretensje rości też Grecja – Turca i Grecja wygrażają sobie, grożąc użyciem siły.

Tymczasem dziś właśnie grecki parlament debatuje nad zatwierdzeniem umów o wyłącznych strefach ekonomicznych podpisanych przez Grecję z Egiptem i Włochami.

– Grecja jest gwarantem interesów Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym. Jest posłańcem prawa międzynarodowego – mówił w greckim parlamencie premier Grecji Kiriakos Mitsotakis.

Równolegle rozpoczęły się wspólne manewry lotniczo=morskie z udziałem samolotów i okrętów Grecji, Francji i Cypru, będące demonstracją zbrojną państw, które zdecydowanie przeciwstawiają się tureckim roszczeniom terytorialnym. Ćwiczenia potrwają do 28 sierpnia…

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!