Polska Wiadomości

W Puławach Cyganie nie chcą mieszkać przy ul. Romów gdyż ich zdaniem jest to dyskryminacja

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje dziennikwchodzni.pl mieszkańcy ul. Romów 11 proszą prezydenta Puław o zmianę nazwy tej ulicy. Jak przekonują, obecny adres sprawia, że czują się napiętnowani przez innych. Sprawą zajmuje się komisja promocji rady miasta. Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych miesięcy.

– Czujemy się bardzo zażenowani wypowiedziami innych ludzi i reakcją, jaka następuje po podaniu adresu, pod jakim przyszło nam mieszkać. Czujemy się napiętnowani, bo jesteśmy mniejszością narodowościową (…). Nie możemy nadal zgadzać się na taką segregację – tłumaczą Romowie, którzy nazwę swojej ulicy nazywają „wymowną”.

Prezydent sprawę przekazał swojej zastępczyni, Ewie Wójcik, a ta pismo skierowała do przewodniczącej rady miasta Bożeny Krygier. Wiceprezydent Puław poprosiła o rozważenie możliwości zmiany tej ulicy. Jak przypomniała, podobne działanie miało miejsce w 2014 roku, gdzie po konsultacjach zdecydowano się na zmianę adresu kilku budynków z Romów na Norblina.

– Było to spowodowane wykazywanym poczuciem dyskryminacji społecznej mieszkańców legitymujących się dotychczasowym adresem. Za zmianą nazwy przemawia także stanowisko mieszkańców budynków jednorodzinnych usytuowanych przy tej ulicy – wskazała.

Ostatecznie pismo mieszkańców bloku przy ul. Romów 11 trafiło na poniedziałkowe obrady komisji promocji. Radni zdecydowali, że przemyślą tę kwestię, a decyzję podejmą za miesiąc, w drugiej połowie września.

– Chcemy sprawdzić co na ten temat sądzą mieszkańcy i zastanowić się nad tym – mówi Piotr Wójcik, zastępca przewodniczącego komisji promocji.

Ireneusz Rzepkowski, szef tej komisji, nie wyklucza przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji. Przeciwny zmianie już teraz jest z kolei Paweł Maj, który pismo od Romów nazywa nieporozumieniem. – Nie rozumiem dlaczego Romowie nie chcą mieszkać przy ul. Romów. To miała być dla nich nobilitacja, a nie coś, czego należy się wstydzić – mówi radny, który prawdopodobnie nie poprze ewentualnej uchwały w tej sprawie.

Źródło: dziennikwchodni.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!