Świat Wiadomości

Kanada dopuści wpisywanie w paszportach “płci X”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do końca obecnego miesiąca Kanada zaoferuje możliwość zadeklarowania “trzeciej płci”w paszportach i dokumentach imigracyjnych. Obok “F” (feminine – dla kobiet) i “M” (masculine – dla mężczyzn) wprowadzone zostanie od 31 sierpnia b.r. określenie “X” dla osób transseksualnych.

– Wprowadzając oznaczenie płci” X “w naszych dokumentach rządowych, robimy ważny krok w kierunku osiągnięcia równości dla wszystkich Kanadyjczyków niezależnie od ich tożsamości płciowej – powiedział Ahmed Hussen, minister ds. imigracji Kanady. Wcześniej tego lata kanadyjski rząd zmienił ustawę o prawach człowieka, zakazując dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową.

39-letni Ahmed Hussen, został w styczniu b.r. mianowany przez premiera Justina Trudeau ministrem ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa. Hussen przybył do Kanady w 1993 r. jako 16-letni uchodźca z rodzinnej Somalii. Ukończył studia prawnicze na York University i University of Ottawa. Na studiach zaangażował się w politykę, wstępując do Liberalnej Partii Kanady (obecnie rządzącej). Premier uznał, że nominacja wysyła wiadomość do somalijskich Kanadyjczyków, ale także do “nowych Kanadyjczyków, którzy docierają do kraju w trudnych warunkach i widzą, że można odnieść tu sukces”.

W kwietniu brytyjska grupa LGBT Stonewall wezwała rząd do wprowadzenia podobnych rozwiązań, tłumacząc, że osoby które określają się jako osoby transseksualne, “boją się wyjeżdżać za granicę”, z obawy przed “poniżającymi” pytaniami podczas kontroli paszportowych.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!