Wiadomości

W protestach w Chuzestanie (Iran) śmierć poniosło prawdopodobnie 10 demonstrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agencja Prasowa HRANA podsumowuje przebieg protestów, które wybuchły 15 lipca i które objęły w sumie 26 miast Chuzestanu, zamieszkałego głównie przez Arabów ostanu w południowo-zachodnim Iranie.

Przypomnijmy, że protesty rozpoczęły się w związku z brakiem wody, przy czym szybko przerodziły się one w bunt Arabów przeciwko perskiemu panowaniu. O przyczynach buntu pisaliśmy tutaj:

Susza w krainie rzek i jezior. U podłoża buntu Irańskich Arabów

Protesty przybrały masowy charakter i objęły w sumie 26 miast. Irańskie służby tłumiły je z całą brutalnością, przy czym w kilku miejscach doszło do użycia broni palnej. Agencja HRANA zgromadziła nazwiska 10 obywateli, którzy zginęli podczas protestów. Dotychczas zweryfikowano okoliczności śmierci sześciu osób (notki ze zdjęciami zabitych zamieszczono w materiale). W przypadku pozostałych czterech osób proces weryfikacji doniesień jest w toku (nazwiska i miejsce zamieszkania, ale bez zdjęć podano w materiale). Źródła powiązanie z władzami Iranu informowały nadto o śmierci dwóch funkcjonariuszy.

Zabici i ranni wśród irańskich policjantów tłumiących bunt Arabów w Chuzestanie?

Protesty w ostatnich dniach odbyły się także w innych miastach Iranu, przy czym przynajmniej część z nich zorganizowana została jako wyraz poparcia dla protestów ludności Chuzestanu. W raporcie wymieniono 14 miast, przy czym największe miały miejsce w miastach Południowego Azerbejdżanu i Kurdystanu, zamieszkałych przez Turków i Kurdów, ale na ulice wyszli też mieszkańcy miast perskich. Masowe demonstracje miały również miejsce w stołecznym Teheranie.

Podobno w toku tłumienia protestów zatrzymano kilkaset osób, przy czym ustalono personalia 171 z nich. Z tego 122 osoby to zatrzymani w trakcie protestów w Chuzestanie, 23 – w Tebriz (Południowy Azerbejdżan), a 14 – w Teheranie. Pozostali to zatrzymani w innych miastach.

26 miastach Chuzestanu
14 miastach w innych regionach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!