Polska Wiadomości

W Poznaniu zabytkowa synagoga zostanie zamieniona w luksusowy hotel

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal gloswielkopolski.pl budynek dawnej synagogi od lat popada w ruinę. W 2002 r. obiekt odzyskała Gmina Żydowska, która jednak nie inwestowała w jego odnowę. Do 2011 r. działał tam basen miejski, a w październiku 2019 r. budynek dawnej synagogi został sprzedany. Teraz pojawił się nowy plan na jej zagospodarowanie.

Historyczny budynek dawnej synagogi może zyskać nowe oblicze. W czasie II wojny światowej budynek został pozbawiony swojego sakralnego charakteru. Przypomnijmy, że już w 2010 r. pojawiły się informacje, że w dawnej synagodze może powstać ekskluzywny hotel z małą częścią modlitewną (Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu wspominała wtedy o Hiltonie).

– W 2022 r. sprawa nabrała szybszego tempa. Z dawnej synagogi, inwestorzy planowali zrobić 100-pokojowy hotel pod marką Curio Collection by Hilton, jednak nie udało się pozyskać finansowania – informuje portal e-hotelarz.pl.

Ostatecznie gmina sprzedała przed pandemią budynek, warszawskiej spółce Omers.

Projekt ma znajdować się na ostatnim etapie modyfikacji projektowych. Firmą doradczą projektu jest Fortech Consulting, która uczestniczy we wszystkich etapach przygotowania inwestycji do realizacji. Pierwszy projekt przebudowy przygotowała poznańska pracownia bs ARCHITEKCI, a ostatni warszawska pracownia PRC Architekci. Za projekt wnętrz odpowiada firma Bernatek Architekci z Gdańska.

Co wy na to?

Źródło: gloswielkopolski.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!