Wiadomości

W Portugalii policja pacyfikuje protesty „żółtych kamizelek”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portugalska policja próbuje siłą udrażniać krajowe drogi, na których od piątkowego poranka protestują osoby określające się jako członkowie ruchu „żółtych kamizelek”. Protesty odbywają się w ponad 30 miastach i mniejszych miejscowościach.

Według szacunków policji i mediów w całej Portugalii w manifestacjach „żółtych kamizelek” – nawiązujących do trwających od miesiąca protestów tego ruchu we Francji – bierze udział kilka tysięcy osób. W większości przypadków uczestnicy demonstracji próbują blokować drogi. Utrudnienia w ruchu są jednak krótkotrwałe, gdyż policja próbuje spychać manifestantów na pobocze.

Największe trudności na drogach występują w Bradze, Setubalu i w centrum Lizbony. Rano policja siłą usunęła protestujących z autostrady łączącej stolicę z północną częścią kraju. Interweniowała też przy drodze wjazdowej do Leirii w środkowej Portugalii.

Oddziały szybkiego reagowania siłą usunęły manifestantów z drogi przy stołecznym placu Markiza de Pombala. Policja zatrzymała tam trzech protestujących.

Wśród głównych żądań portugalskich „żółtych kamizelek” jest m.in. odstąpienie od opodatkowania paliwa, ograniczenie liczby deputowanych w parlamencie, a także podniesienie płacy minimalnej do 700 euro miesięcznie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!