Wiadomości

Dania będzie wymagać od nowych obywateli (także muzułmanów) uścisku dłoni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Danii będą wymagać od nowych obywateli kraju, by w czasie ceremonii nadania im obywatelstwa wymienili uściski dłoni z urzędnikami. Prawo obejmuje też muzułmanów, którzy ze względów religijnych odmawiają dotykania przedstawicieli płci przeciwnej.

Jak informuje w piątek „New York Times”, obowiązek ten wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku na mocy nowych przepisów przyjętych w czwartek przez duński parlament.

Krok ten wywołał jednak ostre reakcje niektórych burmistrzów – to oni prowadzą ceremonie, których dotyczy nowe prawo. Skarżą się, że będą musieli „stać się twarzą” polityki, która ich zdaniem jest niefortunna, czysto symboliczna i nie bierze pod uwagę kwalifikacji osób ubiegających się o obywatelstwo. Uważają również, że parlament sztucznie wyniósł społeczny zwyczaj do rangi narodowej wartości – czytamy w dzienniku.

„NYT” zaznacza jednak, że Dania w swojej polityce nie jest odosobniona. „Władze Szwajcarii i Francji ostatnio, odrzucając wnioski o obywatelstwo składane przez cudzoziemców, którzy odmawiają podania dłoni przedstawicielom władz, argumentują decyzję »brakiem asymilacji«” – zauważa gazeta.

– Gdy przyjeżdżasz do Danii, w której jest zwyczaj wymiany uścisku dłoni podczas przywitania, jeśli tego nie robisz, jest to oznaka braku szacunku – mówił cytowany przez „NYT” Martin Henriksen, jeden z rzeczników prawicowej Duńskiej Partii Ludowej (DF).

– Jeśli ktoś nie jest w stanie zrobić czegoś tak prostego i zwyczajnego, nie ma powodu, by stał się duńskim obywatelem – dodał.

Jak napisała na Facebooku minister ds. integracji Inger Stojberg, uścisk dłoni to „wyraźny znak, że ma się Danię w sercu”.

Choć wymóg uścisku dłoni zniechęci niektórych do ubiegania się o obywatelstwo – pisze „NYT” – wysyła on zdecydowany komunikat do muzułmanów; wielu burmistrzów odpowiedzialnych za te ceremonie będzie szukało możliwości ominięcia przepisów. Możliwe jest na przykład organizowanie ceremonii, w których będą brali udział urzędnicy obu płci.

Konieczność uścisku dłoni podczas ceremonii – z zastrzeżeniem, że nie można mieć rękawiczek – to kolejny z serii antyimigranckich środków wprowadzanych przez duńskie władze. W czwartek duński parlament zatwierdził środki na realizację kontrowersyjnego planu zbudowania na niewielkiej wysepce Lindholm ośrodka dla imigrantów, którzy popełnili przestępstwa, ale nie mogą być odesłani do krajów pochodzenia.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!