Europa Gospodarka Polska Wiadomości

W Polsce średni dochód na mieszkańca jest wyższy niż w Grecji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po 26 latach od upadku w Polsce komunizmu udało nam się wyprzedzić, pod względem poziomu rozwoju, pierwszy zachodni kraj – Grecję – informuje “Rzeczpospolita”. Teraz tuż przed Polską znajduje się Portugalia. Według ekspertów najbogatszych krajów Europy jak np. Niemców, możemy jednak nigdy nie dogonić.

Jak podaje dziennik średni dochód na mieszkańca wynosi w Polsce 25,9 tys. dol. rocznie, a w Grecji – 24,8 tys. dol. (po uwzględnieniu poziomu PKB oraz realnej siły nabywczej walut narodowych). Według Komisji Europejskiej w tym roku polskie PKB urośnie o 3,4 proc., z kolei w Grecji skurczy się aż o 4 proc. – to spowoduje, że Polacy będą powiększać swoją przewagę.

Teraz to Ateny będą musiały nadrabiać starty do Warszawy, a wchodzą do Unii Europejskiej w 2004 r. Polska była prawie dwukrotnie uboższa niż Grecja. Obecnie przed nami w stawce jest Portugalia ze średnim dochodem na mieszkańca 26,9 tys. dol. Zdaniem ekspertów osiągnięcie tego poziomu zajmie Polsce kilka lat. Z kolei w przypadku Hiszpanii może to potrwać aż 20 lat. W opinii ekonomisty Stanisława Gomułki, dwukrotnie bogatszych Niemców, możemy nigdy nie dogonić.

Źródło: superbizse.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!