Wiadomości

W Płoskirowie otwarto wystawę poświęconą ofiarom “operacji polskiej” NKWD

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Chmielnickim (dawny Płoskirów) na Ukrainie została otwarta wystawa poświęcona ofiarom “operacji polskiej” NKWD. Ekspozycja pod tytułem “Rozkaz numer 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937-1938” przypomina o sowieckim ludobójstwie na Polakach z lat 1937-38.

Honorowym patronatem wystawę objął prezydent Andrzej Duda, który skierował list do uczestników uroczystości. W liście odczytanym przez prezydenckiego doradcę Tadeusza Deszkiewicza Andrzej Duda podkreślił tragedię Polaków sprzed 80 lat.

– To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego narodu w XX wieku. Operacja ta stanowiła ludobójczy akt terroru państwowego wymierzony w Polaków żyjących w Związku Sowieckim. Pozostaje ona, jak wiele innych zbrodni komunistycznych, niemilknących oskarżeniem wobec totalitarnej ideologii, wobec bestialskich decydentów i oprawców – napisał prezydent Andrzej Duda. Dodał, że naszym obowiązkiem jest ujawnianie zbrodni komunistycznych i zachowanie pamięci o ich ofiarach.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że komunistyczni oprawcy mordowali Polaków, ponieważ ci nie chcieli przyjąć sowieckiej koncepcji świata. Ofiary tak zwanej operacji polskiej NKWD z lat 1937-38 zostały – jak powiedział – bestialsko zamordowane, ponieważ wywodziły się z innego świata niż zwalczający je komunizm. Komunizm – dodał prezes IPN – był jedną wielką operacją przeciwko człowiekowi. Jarosław Szarek przypomniał, że ofiarami sowieckich represji wymierzonych w Polaków byli także przedstawiciele innych narodów.

Czytaj też:

Tragedia Polaków z Dalszych Kresów

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!