Wiadomości

W piątek w Czechach rozpoczną się wybory parlamentarne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W piątek w Czechach rozpoczną się wybory parlamentarne – przypomina Telewizja TRWAM, zaznaczając, że Tylko trzech liderów ma szansę objąć stanowisko premiera po wyborach. To obecny szef rządu Andrej Babisz oraz Petr Fiala i Ivan Bartosz.

W rozpoczynających się w piątek (i trwających do soboty) wyborach do czeskiego parlamentu startują kandydaci 22 partii i koalicji. Według sondaży największym poparciem cieszą się: partia Ano Andreja Babisza, premiera Czech, centroprawicowa koalicja SPOLU i koalicja Partii Piratów i ruchu STAN.

Obecny premier Czech jest miliarderem i właścicielem koncernu chemiczno-spożywczego. Oskarżony o korupcję szef rządu jest jednym z bohaterów dziennikarskiego śledztwa Pandora Papers. [czytaj więcej] Partia Andreja Babisza mówi o odejściu od energetyki węglowej najpóźniej w 2038 roku. Centroprawicowa koalicja SPOLU wzywa do uzdrowienia kraju po rządach Andreja Babisza.

– Jesteśmy gotowi do negocjacji z tymi, którzy chcą zmian, co najbardziej zadeklarowała koalicja Partii Piratów i Partii Burmistrzów – podkreśla Petr Fiala, lider SPOLU.

Wśród głównych tematów kampanii wyborczej są: polityka migracyjna, stosunki z Unią Europejską, zmiany klimatyczne, podatki i pandemia COVID-19. Priorytetem SPOLU jest wzbogacenie się Czechów poprzez uzdrowienie finansów publicznych, gwarantowaną minimalną emeryturę i prorodzinny system podatkowy. Czesi po czterech latach rządów Andreja Babisza chcą nowego premiera.

– Zarządzanie państwem jest obecnie tak beznadziejne, że nie możemy tego dalej ciągnąć – mówi Irena Charvatova, emerytka.

– Wierzę, że inne partie demokratyczne znajdą porozumienie i wreszcie uda się pozbyć Andreja Babisza z funkcji premiera, bo stworzył ogromne szkody – dodaje Daniel Machyl, student.

Z kolei koalicja Partii Piratów i ruchu STAN chce szybszego wzrostu gospodarczego i zatrzymania dalszego zadłużania się państwa. Zapowiada większą transparentność działań rządu, co ma przyciągnąć kolejne inwestycje i zwiększyć PKB.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!