Wiadomości

W obliczu groźby ataku na Zieloną Strefę w Bagdadzie aresztowany dowódca proirańskiej milicji został uwolniony

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aresztowany dziś o świcie pod zarzutem korupcji i terroryzmu, Qassim Musleh, dowódca proirańskiej milicji Al-Haszd asz-Szabi, w obliczu groźby ataku tejże na Zieloną Strefę w Bagdadzie, został uwolniony.

Irackie siły bezpieczeństwa aresztowały w środę wysokiego rangą szyickiego przywódcę, dowódcę proirańskich milicji Al-Haszd asz-Szabi w prowincji Anbar, na zachodzie kraju. Do aresztowania Musleha doszło w momencie, gdy trwają masowe protesty przeciwko bezkarności proirańskich milicji, oskarżanych o mordowanie aktywistów i dziennikarzy.

Jak już informowaliśmy, protesty przeciwko bezkarności proirańskich milicji wybuchły ponad dwóa tygodnie temu. Zaczęło się w Karbali po zabójstwie Ihaba Al-Wazaniego, krytyka rządu i przeciwnika wpływów irańskich w Iraku. Matka zamordowanego Al-Wazniego powiedziała, że jej syn „otrzymywał ciągłe groźby od dowódcy Al Haszd asz-Szabi w prowincji Anbar, Qasima Musleha”, który został aresztowany przez irackie siły rządowe dziś o świcie. Zabójstwo Al-Waniego wywołało falę protestów w Iraku.

Jak pisaliśmy, 10 maja, protestujący podpalili budynek irańskiego konsulatu. Przybyłe na miejsce milicje proirańskie ostrzelały demonstrantów ostrą amunicją. Protestów nie tylko nie udało się stłumić, ale rozlały się one na kolejne miasta. A dziś z różnych stron kraju do Bagdady ściągnęli Irakijczycy niezadowoleni z irańskiej obecności w Iraku. Na Placu Tahrir w Bagdadzie zebrały się dziesiątki tysięcy ludzi.

Wczoraj na proteście na Placu Tahrir w Bagdadzie zebrało się kilkadziesiąt tysięcy osób, przede wszystkim szyitów. Policjanci i członkowie proirańskich milicji strzelali w kierunku demonstrantów z ostrej amunicji.

W Bagdadzie policjanci i członkowie proirańskich milicji strzelają do demonstrantów, jest wiele ofiar

W takich to okolicznościach doszło dziś o świcie do aresztowania Qassima Musleha. W reakcji na to w kierunku Bagdadu ruszyły kolumny pojazdów z milicją Al-Haszd asz-Szabi.

Milicjanci otoczyli Zieloną Strefę, grożąc podjęciem szturmu.

Władze irackie wymiękły i wypuściły Qassima Musleha…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!