Wiadomości

W nocy nad Polską może być widoczna zorza polarna

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W nocy ze środy na czwartek nad północną częścią Polski może być widoczna zorza polarna. Możliwość jej wystąpienia nawet na naszej szerokości geograficznej przewiduje amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery NOAA.

Prognozę z mapą, na której zaznaczono obszary, z których zorza może być widoczna, prezentuje amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA).

Największe szanse na obserwacje będą mieli obserwatorzy na północy kraju.

O “alercie zorzowym dla Polski północnej” poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Na jego profilu FB “Z głową w gwiazdach” można przeczytać, że “dzisiejszej nocy mogą wystąpić warunki sprzyjające obserwacjom zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych. Mieszkańcy Polski północnej i być może centralnej mogę mieć szansę na obserwacje tego niecodziennego dla naszego kraju zjawiska”.

Według Wójcickiego zorza może być widoczna pomiędzy 22:00 a 4:00 rano, sam rozbłysk zorzy może trwać od kilku do kilkunastu minut.

Wójcicki zaznacza, że zorze polarne obserwowane z Polski są dużo słabsze od tych obserwowanych na dalekiej północy Europy: “Możemy spodziewać się, że jeśli zorza się w ogóle pojawi, to w formie delikatnej poświaty nisko nad północnym horyzontem. Raczej na pewno nie będziemy w stanie dostrzec kolorów zorzy, będzie ona zbyt słaba. Bez większego trudu uchwycimy je jednak na zdjęciach z dłuższym czasem ekspozycji”.

Zorze polarne powstają dzięki aktywności Słońca i ziemskiemu polu magnetycznemu. Gwałtowne eksplozje, zwane wyrzutami koronalnymi, wysyłają w przestrzeń kosmiczną naładowane cząstki. Gdy cząstki te docierają do Ziemi, poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego naszej planety. Część cząstek trafia w okolice biegunów, powodując świecenie zorzy polarnej. Inne poruszają się wzdłuż wyciągniętego “ogona” pola magnetycznego, ciągnącego się w kierunku od Słońca, czyli w cieniu Ziemi.

Zorza polarna obserwowana z kosmosu ukazuje się jako świecący na zielono owal wokół jednego z ziemskich biegunów. Jednak w polu magnetycznym zbiera się energia, która co pewien czas jest gwałtownie uwalniana w atmosferę w postaci prądu elektrycznego. Taki wybuch powoduje zmiany barw zorzy na purpurową, czerwoną i białą.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!