Gospodarka Wiadomości

20 lat temu wprowadzono euro – najwięcej zyskali na tym Niemcy, najwięcej stracili Włosi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na wprowadzeniu euro najwięcej zyskali Niemcy, najbardziej stracili Włosi. Tak wynika z raportu podsumowującego 20 lat wspólnej waluty.

Z raportu Centrum Polityki Europejskiej we Fryburgu wynika, że każdy Niemiec na wprowadzeniu wspólnej waluty zyskał ponad 23 tys. euro, Holender – 21 tys. Na plusie są też Grecy, choć to zaledwie 190 euro na mieszkańca.

Większość krajów straciła; najwięcej Włosi. Rezygnacja z lira łącznie kosztowała ich ponad 4 bln euro. Eksperci uważają, że Polska pozostając przy własnej walucie zyskuje.

– Płynny kurs waluty narodowej takiej jak złoty w stosunku do obcej jest poduszką amortyzującą szoki płynące do gospodarki z zewnątrz – mówi ekonomista dr Marian Szołucha.

Badania CBOS pokazują, że większość Polaków jest przeciwko przyjęciu euro. Problemy z tego wynikające widać w krajach bałtyckich. Niedawno jedna z litewskich organizacji konsumenckich przeprowadziła badania cen towarów w 11 krajach Wspólnoty. Paczka herbaty na Litwie była niemal o 30 eurocentów droższa niż ta sama herbata w Polsce. Badanie pokazało, że ceny towarów u nas należą do najniższych w UE.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!