Europa Wiadomości

W Niemczech wraca pobór do wojska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Niemczech ma wrócić obowiązkowa służba wojskowa. Decyzję o jej stopniowym przywracaniu podjęli we wtorek delegaci CDU, największej opozycyjnej partii w Niemczech. Wcześniej na przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej zdecydowały się rządy na Łotwie, na Litwie i w Danii.

W Niemczech wraca pobór do wojska. Decyzja delegatów CDU to odpowiedź na apel młodzieżówki tego ugrupowania, której przedstawiciele uznali, że w obliczu rosyjskiego zagrożenia Bundeswehra musi się rozwijać i rosnąć w siłę.

Obowiązkowa służba wojskowa będzie wprowadzana w Niemczech etapami. Berlin chce, aby była możliwość odsłużenia obowiązku względem kraju w ramach tzw. „roku socjalnego”.

„Oznaczać to będzie, że każdy obywatel, po przejściu ponownych badań lekarskich, niekoniecznie od razu pójdzie do wojska, ale będzie mógł skorzystać z innego rodzaju służby zastępczej, także potrzebnej krajowi. To zaś, jak wiele osób bezpośrednio zasili szeregi Bundeswehry, zależeć będzie od corocznego zapotrzebowania armii oraz wyników testów, podczas których obywatele mieliby być pytani o motywację i chęć służenia” – wyjaśniono.

„Obowiązkowa służba wojskowa zawieszona została w Niemczech w 2011 r., czyli 3 lata po tym, jak zrobiła do Polska. Widząc zaś dzisiejsze problemy ze skompletowaniem, zapowiadanej przez polskich polityków 300-tysięcznej armii, wojskowi nie mają złudzeń, że i u nas trzeba coś z tym fantem zrobić”, podsumowuje GazetaPrawna.pl.

NASZ KOMENTARZ: Dotychczas przekonywano nas, że to likwidacja poboru i tworzenie armii zawodowej wzmacnia wojsko, a nie odwrotnie. Nic z tego nie rozumiemy!

Polecamy również: PO opóźniła polski program energetyki jądrowej o 6 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!