Wiadomości

W Niemczech rośnie poparcie dla AfD

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na miesiąc przed wyborami do Bundestagu dwie największe siły polityczne – chadecy (CDU/CSU) i socjaldemokraci (SPD) – odnotowały spadek notowań, zaś eurosceptyczna i antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) poprawiła wynik i znów ma dwucyfrowe poparcie.

W opublikowanym w piątek sondażu Deutschlandtrend niemieckiej telewizji publicznej ARD blok CDU/CSU stracił w porównaniu z początkiem sierpnia jeden punkt procentowy i może liczyć na 38 proc. głosów. SPD straciła w tym czasie dwa punkty procentowe. Gotowość do głosowania na socjaldemokratów zadeklarowało 22 proc. ankietowanych. 

Poparcie dla AfD wzrosło o dwa punkty procentowe i wynosi obecnie 10 proc. Domagająca się natychmiastowego zaprzestania wpuszczania migrantów do kraju partia stała się ponownie trzecią siłą w Niemczech. 

Liberalna FDP dostała w sondażu ARD 9 proc. (+ 1 pkt proc.), natomiast Lewica zachowała stan posiadania z początku miesiąca (9 proc.), podobnie jak Zieloni (8 proc.).

Uczestnicy ankiety uważają, że najpilniejszym zadaniem nowego rządu będzie rozwiązanie problemów związanych z migracją (12 proc.), niwelowanie różnic pomiędzy biednymi i bogatymi oraz zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej (9 proc.) i zapewnienie bezpieczeństwa w kraju (7 proc.). 

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!