Wiadomości

„Frankfurter Neue Presse” nazywa obóz zagłady w Sobiborze „polskim obozem”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziennik „Frankfurter Neue Presse” na swoich stronach internetowych pisze o „polskim obozie” w Sobiborze. Polski konsulat w Kolonii zapowiada interwencję w tej sprawie.

Informując o otwarciu 10 września polsko-holenderskiej wystawy poświęconej zbrodniom w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze, niemiecki dziennik napisał, że „naziści w tym polskim obozie zamordowali 250 tys. ludzi”. Ekspozycja zostanie otwarta na terenie byłego niemieckiego obozu Walldorf w południowej Hesji.

W rozmowie z Polskim Radiem konsul dyżurny z Konsulatu Generalnego w Kolonii zapewnił, że polska placówka będzie interweniowała w tej sprawie i natychmiast wystosuje odpowiednie pismo do redakcji „Frankfurter Neue Presse”.

Sformułowaniem „polski obóz”, użytym przez niemiecką gazetę, oburzeni są także mieszkający w Niemczech Polacy. Wiceprzewodnicząca Związku Polaków w Niemczech Anna Wawrzyszko w rozmowie z Polskim Radiem powiedziała, że organizacja będzie zdecydowanie interweniowała. Prawnicy związku wyślą w imieniu członków list protestacyjny do redakcji niemieckiego dziennika.

Kilka dni temu niemiecki portal onetz.de, wchodzący w skład grupy medialnej Oberpfalz, także napisał o „polskim obozie KL Lublin”.

Niemiecki nazistowski obóz zagłady w Sobiborze powstał na przełomie kwietnia i maja 1942 roku, jako drugi po Bełżcu ośrodek eksterminacji Żydów w ramach „Aktion Reinhardt”. Zagładzie w komorach gazowych poddano w nim Żydów z terenów okupowanej przez III Rzeszę Polski, a także z Europy Zachodniej, między innymi z Holandii. Przyjmuje się, że niemieccy naziści zamordowali w nim około 170 tysięcy Żydów.

 

Przypominamy, że trwa zbiórka na film

Film dokumentalny “German Death Camps”

https://zrzutka.pl/german-death-camps

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!