Wiadomości

W libijskiej wojnie domowej Egipt i Arabia Saudyjska wspierają wojska Chalify Haftara?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Libia Armia Narodowa (LNA), czyli siły lojalne wobec feldmarszałka Chalify Haftara, jeszcze dziś wkroczy do stolicy Libii, Trypolisu, zapowiedział szef samozwańczego wschodniego parlamentu kraju.

„Musimy pozbyć się milicji i ugrupowań terrorystycznych” – powiedział w sobotę Aguila Saleh, szef Izby Reprezentantów związany z Haftarem.

Tymczasem, jak informuje Al Jazeera, prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi spotkał się dziś w Kairze z Haftarem, aby omówić ostatnie wydarzenia. Informację tej treści przekazał rzecznik Sisi. Żadne inne szczegóły dotyczące spotkania nie zostały ujawnione. Al Jazeera, podkreśla, że Sisi jest gorącym zwolennikiem Haftara, który wcześniej kontrolował wschodnią część Libii, a obecnie bliski jest zajęcia całego kraju.

Z kolei turecka agencja Anadolu twierdzi, że zaledwie kilka dni przed rozpoczętą w dniu 4 kwietnia ofensywą na Trypolis, Arabia Saudyjska zobowiązała się przekazać Haftarowi kilkadziesiąt milionów dolarów na tę właśnie operację. Miało to mieć miejsce podczas wizyty Haftara w Arabii Saudyjskiej, jednej z wielu, które feldmarszałek odbył w przededniu swojej kampanii wojskowej.

75-letni Chalifa Haftar, były generał armii Kaddafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku tego roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynię na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis.

Tymczasem pojawiła się groźba otwarcia nowego frontu – Libia Armia Narodowa (LNA) przygotowywała zgrupowanie, które otrzymało zadanie udania się do portów naftowych As-Sidra i Ras al-Unuf, gdzie ma ono oczekiwać ataku ze strony formacji lojalnych wobec Faiza Saradża

W dotychczasowych walkach, toczonych w okresie od 4 kwietnia, 121 osób poniosło śmierć, a 561 zostało rannych – poinformowała w niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

/Al Jazeera, AA/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!