Europa Wiadomości

W Kijowie odbył się doroczny marsz z okazji urodzin Stepana Bandery

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl około 1000 osób uczestniczyło w środę w Kijowie w marszu z okazji 111. rocznicy urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery – poinformowała lokalna policja.

Akcję zorganizowała nacjonalistyczna partia Swoboda. Marsz ruszył spod pomnika wieszcza narodowego Ukrainy Tarasa Szewczenki. Nasza ziemia – nasi bohaterowie! – skandowali jego uczestnicy. Podczas marszu nie doszło do incydentów.

Na początku grudnia sąd apelacyjny utrzymał w mocy decyzję Rady Miejskiej o nadaniu dwóm ulicom w Kijowie imion działaczy nacjonalistycznych, Bandery i Romana Szuchewycza. W czerwcu kijowski okręgowy sąd administracyjny unieważnił decyzję miejskiego parlamentu.

Komentatorzy mówili wtedy, iż jest to kolejna próba rewanżu ze strony środowisk prorosyjskich. Oceniali, że po objęciu urzędu prezydenta przez Wołodymyra Zełenskiego na Ukrainie doszło do aktywizacji środowisk, związanych m.in. ze zbiegłym do Rosji byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Dawny Prospekt Moskiewski, jedna z głównych arterii komunikacyjnych Kijowa, otrzymał imię Bandery w 2016 roku, w ramach akcji desowietyzacji nazw ulic. Prospekt Szuchewycza pojawił się na planie miasta w 2017 roku.

Co wy na to?

Autor: Nicole Makarewicz

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!