Wiadomości

W jaki sposób Moskwa zapłaciła za irańskie drony?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ostatnich tygodniach wojny w Ukrainie głośno jest o używaniu przez Rosjan irańskich dronów kamikadze. Sky News podaje, w jaki sposób Władimir Putin rozliczył się z Teheranem za śmiercionośną broń – czytamy na portalu wprost.pl.

W ostatnim czasie Rosjanie zaczęli wykorzystywać do ataków na ukraińskie miasta drony kamikadze kupione od Iranu. Sprawa budzi duże kontrowersje, które zaowocowały groźbami sankcji dla dostawcy broni. Brytyjska telewizja Sky News dotarła do informacji o szczegółach rozliczeń między Rosją i Iranem. Okazuje się, że ważną rolę odegrała broń zdobyta przez Rosjan…w trakcie wojny w Ukrainie.

Z informacji brytyjskiej stacji wynika, że Moskwa przesłała zapłatę w sierpniu na lotnisko w Teheranie. Oprócz 140 mln euro w gotówce, do Iranu trafiła także zachodnia broń. Chodziło o trzy modele amunicji: brytyjski pocisk przeciwpancerny NLAW, amerykański pocisk przeciwpancerny Javelin i pocisk przeciwlotniczy Stinger. Przetransportowano je 20 sierpnia we wczesnych godzinach porannych na pokładzie rosyjskiego samolotu wojskowego.

Informator Sky News twierdzi, że zachodnia broń była częścią dostawy brytyjskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego dla ukraińskiej armii, która padła w ręce Rosjan. Jest ona o tyle cenna dla Iranu, że może posłużyć do analizy i ewentualnego skopiowania zachodnich rozwiązań. W zamian Teheran miał dostarczyć Rosji ponad 160 bezzałogowych statków powietrznych, w tym 100 dronów Szahid-136. To drony-kamikadze, które eksplodują przy uderzeniu.

Na tym nie koniec. Informator Sky News ttwierdzi, że w ostatnich dniach Rosja i Iran zawarły umowę na dostawę kolejnej puli dronów o wartości 200 mln euro.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!