Wiadomości

Nawiązanie stosunków konsularnych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Kosowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w dniu 8 listopada 2022 r. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zawarł z Rządem Republiki Kosowa porozumienie w formie wymiany not w sprawie nawiązania stosunków konsularnych.

“Porozumienie stanowi realizację uchwały nr 184/2022 Rady Ministrów z dnia 5 września 2022 r. w sprawie nawiązania stosunków konsularnych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Kosowa. Uznając niepodległość Republiki Kosowa uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2008 r. Rzeczpospolita Polska powstrzymała się od jednoczesnego nawiązania stosunków dyplomatycznych i konsularnych. Zawarte w dniu dzisiejszym porozumienie pozwoli na zapewnienie polskim obywatelom optymalnego poziomu opieki konsularnej na terytorium Republiki Kosowa” – czytamy w komunikacie polskiego MSZ.

“Polska popiera integrację europejską wszystkich państw Bałkanów Zachodnich i wnosi swój aktywny wkład w zapewnianie stabilizacji i bezpieczeństwa w regionie, m.in. za pośrednictwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach sił KFOR oraz policyjnej misji EULEX w Kosowie, w której od wielu lat pozostajemy najliczniejszym kontrybutorem” – dodano w komunikacie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!