Wiadomości

Niemiecki rząd podniesie podatki dla najbardziej zamożnych obywateli?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki rząd podniesie podatki dla najbardziej zamożnych obywateli? Takie rozwiązanie rekomenduje niemiecka rada doradcza ds. gospodarki. Ma to pomóc w sfinansowaniu pakietów pomocowych w związku z kryzysem energetycznym.

Jak podają niemieckie media, doradzająca rządowi niemiecka rada doradcza ds. gospodarki w swoim rocznym raporcie rekomenduje gabinetowi Olafa Scholza podniesienie najwyższej stawki podatku dochodowego bądź nałożenie tzw. podatku solidarności energetycznej na osoby o wysokich dochodach.

Rozwiązanie to ma pomóc w sfinansowaniu wielomiliardowych pakietów pomocowych, uruchomionych w celu walki z kryzysem energetycznym. Ponadto, ruch ten sygnalizowałby, że kryzys energetyczny należy przezwyciężać solidarnie. Dochody podatkowe miałyby wzrosnąć o ponad miliard euro już w 2025 roku.

W raporcie – jak twierdzi dziennik Sueddeutsche Zeitung – doradcy wskazują, że rząd miał racje uruchamiając pakiety pomocowe w celu przeciwdziałania gwałtownie rosnącym cenom energii, ale należało to zrobić wcześniej, a działania takie jak zniżka na benzynę nie były wystarczająco ukierunkowane i w konsekwencji pomogły również osobom o wysokich dochodach, podczas gdy – zdaniem przedstawicieli rady doradczej ds. gospodarki – należy skupić się na wsparciu osób o niższych dochodach.

Tymczasem jak wynika z badania generalny Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) firmy w Niemczech liczą się z poważną recesją i nastawiają na ponury pod względem gospodarczym przyszły rok. Badanie pokazuje, że ponad połowa firm spodziewa się pogorszenia własnej sytuacji w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, a jedynie 8 proc. liczy na poprawę. DIHK zwraca uwagę, że to niespotykany do tej pory pesymizm wśród niemieckich przedsiębiorstw i nawet w okresie pandemii i kryzysu na rynkach finansowych nastroje wśród firm były lepsze.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!