Europa Islam Wiadomości

W Holandii zakazano noszenia burek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal nczas.com Izba Wyższa Parlamentu holenderskiego przegłosowała przepisy zabraniające muzułmankom noszenia zasłaniających twarz chust w budynkach publicznych i administracji rządowej.

Prawo to dotyczy m.in szkół, szpitali, budynków administracji. Obejmuje nie tylko stroje muzułmańskie, ale też kaski motocyklowe, maski narciarskie etc. Twarz można natomiast zasłaniać na ulicy.

Łamiący prawo podlegają karze grzywny w wysokości 430 euro. Przepisy te wprowadzono ze względów bezpieczeństwa.

Batalia o nowe prawo trwała 3 lata. W 2015 roku ówczesny rząd holenderski twierdził, że noszenie chust zasłaniających twarz jest chronione w holenderskiej Konstytucji na podstawie zapisów o wolności religijnej.

Rok później Niższa Izba parlamentu przegłosowała jednak zakaz zasłania twarzy. Dopiero po kolejnych dwóch latach sporów politycznych i prawnych nowe regulacje zostały zatwierdzone przez Izbę Wyższą.

Swoją decyzją Holandia dołączyła do grona państw zachodnioeuropejskich, które zakazują noszenia muzułmańskich nakryć głowy przez kobiety w miejscach publicznych. Pytanie tylko czy nie jest już na to na późno? Czy środowiska islamkie w Holandii nie są już przypadkiem na tyle silne, iż nie będą musiały się stosować do tego typu przepisów? A co Wy o tym sądzicie? Piszcie w komentarzach.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!