Wiadomości

W Grodnie zostali zatrzymani przez milicję Andrzej Pisalnik oraz jego żona Iness

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zatrzymano grodzieńskiego dziennikarza, sekretarza Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi oraz redaktora naczelnego portalu znadniemna.pl Andrzeja Pisalnika oraz jego żonę Iness Todrik-Pisalnik. W ich mieszkaniu przeprowadzono rewizję, a następnie wywieziono ich z Grodna do Mińska.

Iness Todrik-Pisalnik i Andrzej Pisalnik współpracują z polskimi mediami. Andrzej jest także szefem Federacji Polskich Mediów na Wschodzie oraz działaczem czołowym działaczem Związku Polaków na Białorusi.

Na Białorusi trwają prześladowania Polaków. Wcześniej aresztowani zostali liderzy Związku Polaków na Białorusi: Andżelika Borys (prezes ZPB), Andrzej Poczobut (członek Zarządu), Maria Tiszkowska oraz Irena Biernacka (szefowe terenowych oddziałów ZPB w Wołkowysku i Lidzie) Wcześniej aresztowana została Anna Paniszewa, dyrektorka Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej w Brześciu.

Andżelikę Borys w tzw. procedurze administracyjnej ukarano już wcześniej 15 dniami aresztu za organizację jarmarku ludowego rękodzieła „Grodzieńskie Kaziuki”. Władze Białorusi uznały tegoroczną edycję tej cyklicznej wiosennej imprezy za nielegalną.

Później Andżelikę Borys oraz pozostają czwórkę polskich działaczy przewieziono z aresztu w Grodnie do więzienia Waładarka w Mińsku. Tam po kilku dniach, podczas któryś utrudniano im kontakt z adwokatami, ostatecznie postawiono im zarzuty z art. 130 kodeksu karnego Białorusi.

Przepis ten mówi o „celowym działaniu, mającym na celu podżeganie do wrogości i nienawiści na tle rasowym, narodowościowym, religijnym lub innym społecznym”. Stają się one poważnym przestępstwem jeśli „towarzyszy im stosowanie przemocy” lub oskarżone osoby piastują kierownicze stanowiska.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!