Wiadomości

Polskie lotnictwo wojskowe może otrzymać nawet 64 nowoczesne samoloty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Moim zdaniem kiedy dojdzie do fazy zakupu następców samolotów porosyjskich czyli Migów i Suchojów, nie powinno się to odbywać ze środków MONu. Powinien zostać ustanowiony ustawą program narodowy, tak jak miało to miejsce z Jastrzębiami. Niezależnie od tego jaki on będzie, będzie to duża ilość sprzętu. Do zastąpienia mamy 48 samolotów, a jak się uda to do zakupu nawet 64. To nie jest łatwy zakup. Przyjęcie do służby F-16 to były miliardy złotych na infrastrukturę. Technologia jest skomplikowana i nie da się tego uniknąć – powiedział gen. dyw. pil. Tadeusz Mikutel, zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który brał udział w konferencji „Stulecie Polskiego Lotnictwa. Perspektywy Rozwoju”, która odbyła się w ITWL

W trakcie konferencji, o czym obszernie informował portal Defence24, rozmawiano m.in. o wyzwaniach, jakie stoją przed lotnictwem wojskowym, w szczególności o szkoleniu nowych kadr i poszukiwaniu następcy dla maszyn MiG-29 i Su-22. Z przedstawicielem DORSZ w wielu kwestiach zgadzał się i współbrzmiał następny prelegent. Był nim gen. bryg. pil. Jacek Pszczoła, Inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. On również podkreślił znaczenie szkolenia i zaspokojenia potrzeb kadrowych, szczególnie dotkliwych w zakresie personelu latającego a w pierwszej kolejności, pilotów samolotów bojowych.

W tym zakresie istotnym jest wprowadzenie do służby samolotów M-346 Bielik, które od przyszłego roku zastąpią całkowicie maszyny TS-11 Iskra w szkoleniu kadetów. Oznacza to przejście z systemu analogowego na cyfrowy, wspomagany również poprzez nowoczesne trenażery i symulatory, które mają możliwość współdziałania z „realnymi” samolotami. Inspektor Sił Powietrznych jest zwolennikiem zastosowania symulatorów i Bielików w celu np. ograniczenia kosztów szkolenia pilotów F-16.

Dziś minister Błaszczak polecił Szefowi Sztabu Generalnego przyspieszyć prace nad programem myśliwca nowej generacji:

Szef MON polecił przyspieszyć prace nad programem myśliwca nowej generacji

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!